• Tłumacz języka migowego
Wydało się Anna Sobótka

Strażacki humor

28 Marca 2023

Maciej Schroeder, Z przymrużeniem… ognia. Anegdoty strażackie, Cursiva, Kostrzyn 2022Profesja strażaka nieraz konfrontuje tych, którzy ją wybrali, z ludzkimi dramatami. Jednak na co dzień nie brak również sytuacji humorystycznych, zabawnych wydarzeń, wspominanych po latach z rozrzewnieniem i nutą nostalgii. Chciałoby się mieć je czasem zebrane, by móc wracać do dawnych dni i wywołać lekturą natychmiastową poprawę nastroju.
W tym celu możemy jednak posiłkować się opowieściami innych strażaków. Maciej Schroeder zebrał 223 anegdoty z życia komend PSP i remiz OSP. Nie brak w nich historii z akcji ratowniczych, kulis strażackiej służby, relacji przełożonych i podwładnych, posługi kapelańskiej, a także wątków rodzinnych. Lektura wielu z nich to nie tylko okazja do śmiechu, ale i do namysłu nad ludzką naturą i absurdami życia, pozwalającym dojść do pouczających wniosków.
Tomik ten, zająwszy miejsce na półce, będzie stanowił swoistą pierwszą pomoc w chwilach kiepskiego nastroju czy pragnienia powrotu do czasów służby w przypadku osób, które już ją zakończyły. Z pewnością przyda się też jako skarbnica opowieści do dzielenia się w czasie spotkań towarzyskich - strażackich i nie tylko.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry