• Tłumacz języka migowego
Piszą za granicą Waldemar Jaskółowski, Jacek Rus

Odpowiedź organizmu strażaka jest uzależniona od parametrów ciśnienia oraz nadciśnienia tętniczego krwi

19 Kwietnia 2023

Problemy z układem sercowo-naczyniowym są powodem do zaniepokojenia, ponieważ wiąże się z nimi ponad 50% zgonów strażaków na służbie. Wielu funkcjonariuszy cierpi na nadciśnienie. Mniej niż 25% z nich kontroluje własne ciśnienie krwi regularnie. Może to prowadzić do ryzyka wystąpienia zdarzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym, ale, co ciekawe, wartość ciśnienia krwi uwarunkowana jest rodzajem zdarzenia, do którego wzywany jest strażak. Nie wiadomo dokładnie, które zdarzenia powodują większy wzrost ciśnienia krwi, a które mniejszy.
Celem badania opisanego w artykule było zmierzenie stresu fizjologicznego wynikającego z różnych rodzajów wezwań do zdarzeń alarmowych czy zróżnicowanej aktywności podczas służby. Strażacy biorący udział w badaniu podczas 12-godzinnych służb nosili monitory pracy serca, a dodatkowo wykonywano im pomiary ręczne w odstępach 30 min oraz w momencie, gdy poczuli stres.

Blood pressure responses are dependent on call type and related to hypertension status in firefighters, Paige J. Rynne, Cassandra C. Derella, Carly McMorrow, Rachel L. Dickinson, Stephanie Donahue, Andrew A. Almeida, Megan Carty & Deborah L.Feairheller, Blood Pressure 2023, 32

Waldemar Jaskółowski Waldemar Jaskółowski
Jacek Rus Jacek Rus

st. kpt. Jacek Rus pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi

do góry