Rozmaitości
znaleziono wiadomości: 584
Język to życie, to my wszyscy
Panie profesorze, wypowiadając się na temat swojej ostatniej książki "Polszczyzna. 200 felietonów o języku", powiedział pan, że to zaledwie "urobek ostatnich lat". I rzeczywiście tak jest, ponieważ na osiem wydanych dotychczas poradników językowych składa się ponad 2600 felietonów pana autorstwa. Teksty te powstawały od listopada 1968 r. do grudnia 2020 r. Czy z obecnej perspektywy uważa pan, że było to trudne zadanie?
Zmiany klimatu = powodzie
Czy dziś, kiedy poziom przepływów w rzekach na krajowych stacjach wodowskazowych osiąga wartości niższe od średniej i notuje się suszę hydrologiczną, możliwa jest powódź jak ta sprzed ponad dwóch dekad? Czy pogłębiająca się w Europie susza uchroni nas przed powodziami? A może zmiany klimatu przyniosą nam intensyfikację innego rodzaju zagrożeń powodziowych?
Susze
Susza według definicji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej to zauważalny brak wody, powodujący wyraźną uciążliwość lub nawet zagrożenie dla ludności, wywołujący szkody w środowisku oraz w gospodarce.
Wspomnienie o gen. poż. Andrzeju Stefanowskim
W życiu każdego człowieka są różne etapy. Z biegiem lat, po wspaniałej młodości, przychodzi czas wyboru drogi zawodowej. Drogi, której zakończenie powoduje podsumowanie zysków i strat, awansów i degradacji. Taki wstęp w kilku słowach dobrze zapowiada wspomnienie o śp. generale pożarnictwa Andrzeju Stefanowskim.
Nadchodzi lato, czas Peruna
Ludzkość korzystała z ognia zapoczątkowanego uderzeniem pioruna, na długo zanim nauczyła się go wzniecać - to pewnie dlatego pioruny odgrywały ważną rolę w mitach i legendach. Łączą one piękno i niszczącą potęgę żywiołu. Burze były i pozostają jednym z najgroźniejszych zjawisk atmosferycznych...
VI Konferencja naukowo-techniczna „Ochrona przeciwpożarowa obiektów budowlanych” - Kielce 31.05.2022
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Świętokrzyski zaprasza na konferencję naukowo-techniczną „Ochrona przeciwpożarowa obiektów budowlanych”. Jest ona zaplanowana na 31 maja 2022 r. i odbędzie się w Kielcach, w hotelu Binkowski (ul. W. Szczepaniaka 42).
Wiatr. Wichura. Trąba powietrzna
Wiatr przenosi ciepło i wilgoć, rozsiewa nasiona roślin, zmienia krajobraz i kształtuje klimat (wiatry stałe przyczyniają się do powstawania prądów morskich). Od setek lat wiatr napędzał statki i wiatraki, dziś dzięki energii wiatrowej uprawiamy ukochane sporty i pozyskujemy energię elektryczną. Niestety potrafi również niszczyć - wiatry o prędkości kilkuset kilometrów na godzinę wyrywają drzewa, niszczą zabudowania
Lawiny śnieżne
Między cząstkami materiału leżącego na zboczu lub budującego je oraz między materiałem a podłożem działają siły tarcia i siły oddziaływania międzycząsteczkowego, które równoważą ciężar tego materiału. Gdy równowaga między siłami występującymi w pokrywie śnieżnej a siłami rozrywającymi zostaje zaburzona, następuje osuwanie się lub spływanie materiału ze zbocza.
Konkurs kalendarzowy
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ma coś dla młodych pasjonatów bezpieczeństwa pożarowego - trwa konkurs kalendarzowy, w którym uczniowie klas 1-8 mają szansę zaprezentować swój talent plastyczny i pomysłowość.
Ratownicy na czterech łapach
Strona www.psyratownicze.eu to serwis poświęcony grupie poszukiwawczo-ratowniczej OSP Wołczkowo, czyli grupie przewodników z psami, nawigatorów i ratowników, dysponowanej przez różne służby na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zespół prowadzi działania związane z poszukiwaniem osób zaginionych, przy zaangażowaniu certyfikowanych psów ratowniczych i wykorzystując najnowsze metody poszukiwawcze.