• Tłumacz języka migowego
Wydało się Anna Sobótka

Zdolny i wierny

10 Lutego 2022

Żaden funkcjonariusz służb mundurowych nie wzbudza tylu pozytywnych emocji, co… ten czworonożny. Przyjacielski, oddany, a przy tym skuteczny. Dzięki swojemu fenomenalnemu węchowi psy są w stanie znajdować ludzi (zaginionych lub przestępców), a także przedmioty czy substancje (przemycaną broń, narkotyki itp.). 200 mln do miliarda receptorów zapachowych u psów (w porównaniu do 6 mln u człowieka) daje czworonożnemu funkcjonariuszowi ogromne możliwości. 

O fenomenie przyjaźni i współpracy ludzi i psów w różnych formacjach mundurowych pisze Katarzyna Olkowicz w swojej książce „Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych”. Poznajemy w niej dzielnych czworonożnych policjantów, strażników granicznych i więziennych, ratowników poszukujących zaginionych pod gruzami i w terenie (również w górach), żołnierzy i funkcjonariuszy administracji skarbowej. Patrzymy na nich oczami ich najbliższych przyjaciół i towarzyszy w pracy, a często i w domu - przewodników. Jakie są psy służące polskiemu społeczeństwu, czym się zajmują, jak współpracują z ludźmi podczas wykonywania swoich zadań, jakie sukcesy mają na swoim koncie? 

Zagadnienie samo w sobie jest pasjonujące, a zostało przy tym przedstawione przystępnie i ciekawie. Nie sposób oderwać się od opowieści o przyjaciołach człowieka, którzy swoją ważną i często niebezpieczną służbę traktują jak przygodę i zabawę.

Ostatni rozdział poświęcony jest losowi „emerytowanych” czworonożnych funkcjonariuszy. Dziś wiemy, że dzięki uchwaleniu ustawy regulującej ich status wszystkie będą miały zapewnione dobre warunki życia ze środków państwowych. Zasługują na to w pełni. 

AS

Katarzyna Olkowicz, Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021.

 

Katarzyna Olkowicz, Nietypowy mundurowy. Psy do zadań specjalnych, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry