• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo Anna Sobótka

Strażnicy gromów

15 Czerwca 2022

screen z www.lowcyburz.plBurze przerażają, niepokoją, ale i fascynują. O tym, jak się rodzą i jakie skutki powodują na ziemi, ciekawie pisze Ariadna Koniuch. Warto poszukać kolejnych porcji wartościowej wiedzy - znajdziemy je na stronie www stworzonej przez pasjonatów gwałtownych zjawisk pogodowych.

Grupa miłośników meteorologii, a zwłaszcza niebezpiecznego piękna piorunów, grzmotów i błyskawic, na stronie Lowcyburz.pl raportuje codziennie, jak wygląda sytuacja synoptyczna w Polsce. Pasjonaci ze Stowarzyszenia Skywarn Polska nieustannie czuwają i prognozują oraz ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami meteorologicznymi. Ich działalność związana jest z projektem Europejskiej Sieci Skywarn (ESN), który polega na niezależnym obserwowaniu zjawisk atmosferycznych przez pasjonatów zrzeszających się w stowarzyszeniach w różnych krajach Europy.

Ponadto polscy łowcy burz mają dla nas solidną bazę artykułów opisujących zagadnienia związane z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, m.in. podział burz, zasady bezpieczeństwa, gdy mamy z nimi do czynienia, superkomórki, trąby powietrzne, fizykę opadów gradu, a także analizy pojawienia się i skutków największych nawałnic w ostatnich latach. Uchylają też rąbka tajemnicy swoich działań, wyjaśniając, jak zbierają informacje dzięki detektorom i radarom, piszą również o prognozowaniu pogody za pomocą modeli numerycznych.

Warto zaglądać również na konto Łowców na Facebooku. Znajdziemy tam m.in. niezwykłe zdjęcia i filmy, które są efektem obserwacji burzowych chmur, nieba i przyrody.

Anna Sobótka Anna Sobótka

Anna Sobótka jest dziennikarką i sekretarzem redakcji "Przeglądu Pożarniczego", pracuje w redakcji od 2018r.

do góry