• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Jakość, nie ilość

25 Lutego 2016

Internet pozwala nam znaleźć nieskończenie wiele informacji. Wystarczy użyć jednej z dostępnych wyszukiwarek, wpisać dowolne zagadnienie, a pojawi się cały stos stron internetowych, na których o nim przeczytamy. Nie zawsze jednak dowiemy się czegoś wartościowego. W sieci może napisać każdy, a czasem niestety, odgrywając rolę doświadczonego znawcy tematu, rozpowszechniać pseudospecjalistyczny bełkot.

Są na szczęście są strony, których autorzy sami w sobie dają gwarancję tego, że opublikowane materiały będą miały wysoki poziom merytoryczny. Taką stroną jest cfbt.pl.

Jak na razie w witrynie tej nie ma zbyt wielu tekstów, jednak to ze względu na ich jakość, nie ilość zachęcam do odwiedzenia tego adresu. W dzienniku pokładowym nie odnajdziemy krótkich informacji, lecz rzetelne kompleksowe opracowania konkretnych zagadnień poświęconych pożarom wewnętrznym, często zilustrowane przygotowaną grafiką, animacjami bądź filmami. Jak dotąd umieszczono w nim artykuły o czworokącie spalania, technikach operowania prądami gaśniczymi (skrypt opisany poniżej w dziale To warto przeczytać) oraz o wykorzystywaniu podczas szkoleń modelu domku dla lalek.

Widać, że strona jest jeszcze w przygotowaniu, lecz chociażby ze względu na wymienione materiały warto ją śledzić już teraz.

Intryguje znajdująca się w głównym menu zakładka Projekt LIDER. Jak twierdzi jej autor - mł. bryg. Szymon Kokot-Góra, ma to być przede wszystkim swego rodzaju blog motywacyjny. - Zauważyłem, że wielu strażaków, z którymi się stykam, wykazuje niski poziom zaangażowania. Niechętnie ćwiczą, choć przyznają się do braków w wiedzy czy wyszkoleniu. Z dystansem podchodzą do nowych rozwiązań, niezależnie od ich faktycznej przydatności. Charakterystyczne są dla nich zdania „Zawsze tak robiliśmy” lub „u nas to się nie sprawdzi. Często podważają tym samym prawa fizyki, chemii czy mechaniki! Projekt LIDER ma zmotywować strażaków poprzez dobry przykład i wysoki standard, […] aby każdy zaangażowany strażak dumnie okazywał troskę o narzędzia i miejsce służby, stosunki międzyludzkie oraz swój profesjonalizm - dodaje.

Jak rozwinie się ten portal wiedzy specjalistycznej i powołany do życia projekt? Warto się przekonać, odwiedzając adres cfbt.pl.

eM.

luty 2016

do góry