• Tłumacz języka migowego
Piszą za granicą Waldemar Jaskółowski, Jacek Rus

Weryfikacja kamizelki o podwyższonym komforcie chłodzącej cieczą

10 Lutego 2022

Ciekawego wyzwania podjęli się naukowcy z Tajwanu. Przeprowadzili badanie dotyczące skuteczności kamizelki wypełnionej cieczą chłodzącą, co z założenia miało poprawić komfort termiczny strażaków podczas wykonywania czynności ratowniczych w warunkach pożarowych, wiążących się zatem z podwyższoną temperaturą. Odzież specjalna zapewnia ochronę termiczną, blokuje promieniowanie cieplne i wysoką temperaturę, w pewnym zakresie jednak ogranicza chłodzenie i odprowadzanie ciepła wewnętrznego pochodzącego z ciała strażaka. Ten fakt skłonił autorów do przeprowadzenia badania mającego na celu zaprojektowanie komfortowej i efektywnie odprowadzającej ciepło kamizelki. Wzięło w nim udział sześciu studentów, którzy mieli za zadanie porównać komfort termiczny w kamizelce z aktywnym chłodzeniem cieczą bez niej.

Uczestnicy wypełnili stosowny kwestionariusz, w którym określali poziom komfortu dla właściwej części ciała podczas wykonywania różnych ruchów. Aby obiektywnie go ocenić, za każdym razem dokonywano analizy biomechanicznej przed założeniem kamizelki i po jej założeniu. Uczestnikom mierzono ciśnienie krwi i temperaturę skóry w trakcie biegu po bieżni elektrycznej. Osoby biorące udział w eksperymencie mogły również określić swoje odczucia, odpowiadając na pytania ankietowe.

Uzyskane wyniki wykazały, że kamizelki są wygodne i elastyczne. Odbiór odprowadzania ciepła i odczucia chłodu był zadowalający. Warto podkreślić, że wyniki badania mogą stanowić doskonałą bazę do projektowania tego typu udogodnień w innych produktach stanowiących element odzieży specjalnej strażaków.

 Verification of a comfort-enhanced liquid cooling vest, Applied Sciences, 2021, 11

Waldemar Jaskółowski Waldemar Jaskółowski
Jacek Rus Jacek Rus

st. kpt. Jacek Rus pełni służbę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi

do góry