• Tłumacz języka migowego
Różności

Z pomocą uchodźcom

1 Października 2015

Samochody PSP z 300 łóżkami polowymi i materacami zostały wysłane do Rostocku (Niemcy) – to odpowiedź polskich strażaków na prośbę ministra spraw wewnętrznych i sportu Kraju Związkowego Meklemburgii Pomorza Przedniego, w związku z dotarciem do Niemiec fali uchodźców. Strona niemiecka zwróciła się do Polski o pomoc w zapewnieniu im odpowiednich warunków bytowych na podstawie polsko-niemieckich porozumień transgranicznych (podpisanych na wypadek katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków).

Pierwsza partia przekazanych łóżek pochodziła z zasobów PSP woj. zachodniopomorskiego (Drawska Pomorskiego, Kołobrzegu, Goleniowa, Myśliborza i Szczecina) oraz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz zdecydował też o wysłaniu do Rostocku jeszcze sześciu samochodów z Warszawy, Torunia, Łodzi, Poznania, Szczecina i Gorzowa Wlkp. Zawiozą tam kolejne 500 łóżek i materaców.

Obecna fala imigrantów wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy, głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu, przybywają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie.

Katarzyna Boguszewska               

do góry