• Tłumacz języka migowego
Różności

TRE w Polsce

1 Października 2015

TRE (Trauma Release Exercises) to metoda opracowana przez dr. Davida Berceliego, amerykańskiego terapeutę, pozwalająca uwolnić się od stresu i traumy za pomocą odpowiednich ćwiczeń. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy ciała służące przywracaniu równowagi psychofizycznej. Jej twórca podkreśla, że może być przydatna m.in. w redukowaniu objawów PTSD, zmniejszaniu obaw i niepokoju, obniżaniu poziomu stresu, łagodzeniu bóli mięśniowych, czy też w leczeniu urazów ciała, wspomagając gojenie ran. Jest stosowana jako wsparcie metod terapeutycznych.

Dr Berceli od ponad 20 lat prowadzi warsztaty leczenia skutków traumy na całym świecie. Pomagał poszkodowanym po trzęsieniu ziemi w Chinach, ofiarom tsunami w Japonii, żołnierzom wracającym z misji w Afganistanie i Iraku. Prezentuje swoją metodę strażakom i żołnierzom z różnych krajów.

W Polsce można się było z nią zapoznać 17 września, podczas warsztatów w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Organizatorem spotkania była Komenda Główna PSP. Wzięli w nim udział strażaccy psycholodzy, koordynatorzy ratownictwa medycznego w PSP, strażacy z JRG, a także przedstawiciele Departamentu Zdrowia MSW, Policji, Straży Granicznej, BOR, Urzędu ds.

Cudzoziemców oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w tym psycholodzy centrów powiadamiania ratunkowego. Grono słuchaczy liczyło w sumie 115 osób. Wykład oraz sesję treningową dr David Berceli poprowadził we współpracy z polskimi trenerkami Elżbietą Pakocą i Joanną Olchowik.

land

fot. Anna Łańduch

do góry