• Tłumacz języka migowego
Różności

Pamięci poległym strażakom

1 Października 2015

Streetball Brooklyn Gym Cup o Puchar Dyrektora TVP Katowice oraz drugie memoriałowe zawody wędkarskie Odra 2015 – tak rozpoczął się dwudniowy program XXIII Memoriału im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego w Raciborzu – strażaków, którzy zginęli w 1992 r. w pamiętnym pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Otwarcia memoriału w obecności m.in.: Henryka Siedlaczka – posła na Sejm RP, Gabrieli Lenartowicz – wicewojewody śląskiego, Ryszarda Winiarskiego – starosty raciborskiego, Mirosława Lenka – prezydenta Raciborza oraz przedstawiciela Lasów Państwowych – nadleśniczego Roberta Pabiana, dokonał były komendant główny PSP (uczestniczący w akcji gaszenia pożaru) nadbryg. w st. spocz. Piotr Buk. Po przypomnieniu przez komendanta powiatowego PSP w Raciborzu st. bryg. Jana Pawnika jakże tragicznego w skutkach pożaru, minutą ciszy oddano hołd poległym strażakom.

W kolejnym dniu memoriału odprawiona została msza święta w intencji poległych 23 lata temu strażaków. W samo południe wyruszył XVII Rodzinny Rajd Rowerowy, a na stadionie przeprowadzono zawody ITO Led Cross Games 2015 o Puchar Ministra Spraw Wewnętrznych, które przebojem wdarły się na stałe do programu imprezy.

W 23. rocznicę pożaru w Kuźni Raciborskiej władze samorządowe, parlamentarzyści, strażacy – w tym delegacja KW PSP w Katowicach z komendantem wojewódzkim nadbryg. Markiem Rączką oraz delegacja KW PSP w Opolu pod przewodnictwem zastępcy komendanta wojewódzkiego st. bryg. Marka Matczaka – i leśnicy spotkali się w miejscu tragicznej śmierci mł. kpt. Andrzeja Kaczyny i dh Andrzeja Malinowskiego. Na ich symbolicznych mogiłach złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

Więcej informacji na temat memoriału można znaleźć na stronie www.memorial.com.pl.

Mateusz Wyrba

fot. archiwum KP PSP w Raciborzu

do góry