• Tłumacz języka migowego
Różności

Wielkopolskie zasoby

25 Lutego 2015

Nakładem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu ukazała się książka pt. „Gospodarowanie zasobami Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce”.

Jest to zbiór 27 fragmentów najlepszych prac studentów trzech edycji kierunkowych studiów podyplomowych „Gospodarowanie zasobami dla kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej”. Studia te organizowane były również dzięki współpracy tych dwóch instytucji. Publikacja powstała pod redakcją naukową prof. dr. hab. Henryka Januszka.

Materiał pogrupowano w sześciu rozdziałach, przedstawiających: program, politykę, modele funkcjonowania i prewencji Państwowej Straży Pożarnej; budowanie wizerunku PSP; zarządzanie, organizowanie i optymalizowanie w jednostkach straży pożarnej; role i decyzje komendanta powiatowego PSP; gospodarowanie zasobami ludzkimi na szczeblu komendy powiatowej oraz gospodarkę finansami w komendach PSP.

Publikacja ta jest wyjątkowa, stanowi bowiem swoisty patchwork różnorodnych zagadnień związanych z gospodarowaniem zasobami. Składają się na niego przemyślenia i doświadczenia słuchaczy kierunkowych studiów podyplomowych dla kadry kierowniczej Państwowej Straży Pożarnej.

Autorzy są przekonani, że prezentowana książka zainteresuje wszystkich, którzy zajmują się problematyką gospodarowania nie tylko ze względów zawodowych, lecz także hobbystycznych. Monografia może być przydatna w szkoleniach, ale jest także wartościową pozycją dla tych, którzy samodzielnie chcą dowiedzieć się czegoś nowego. Zawarte w niej refleksje i wnioski mogą przyczynić się do doskonalenia jakości pracy, poprawy efektywności i sprawności funkcjonowania nie tylko wielkopolskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Gospodarowanie zasobami Państwowej Straży Pożarnej w Wielkopolsce, red. naukowa prof. dr. hab. Henryk Januszek, Poznań 2014.

Sławomir Brandt

do góry