• Tłumacz języka migowego
Różności

Faktografia OSP

25 Lutego 2015

Pisanie kronik nie jest w OSP niczym wyjątkowym. W wielu jednostkach są kronikarze dbający o gromadzenie informacji o tym, co i kiedy się dzieje. Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotlarce postanowili jednak pójść krok dalej.

Z okazji jej 90-lecia kronika, a dokładniej monografia obejmująca jej pierwszy tom, poświęcony okresowi między 1922 a 2012 r., został wydany w formie książkowej. Autorami tego wydania są Andrzej Pasternak i Ryszard Markowicz. Swój czas wolny poświęcili oni na zbieranie materiałów, przeszukując archiwa państwowe, biblioteki i muzea.

Autorzy ukazali historię jednostki na tle dziejów pożarnictwa, sięgając aż po historię sprzed zaborów. Pozwala to m.in. zrozumieć przemiany, jakie na przestrzeni lat zachodziły w kotlarskiej straży pożarnej. Publikacja zawiera wiele fotografii, kopie licznych dokumentów, a także – co w tego typu książkach rzadko spotykane – wiersze o tematyce strażackiej, zaczerpnięte z książki „Polscy strażacy. Zbiór piosenek strażackich”.

Co ciekawe, strażakom udało się pozyskać na wydanie opisywanej publikacji fundusze unijne. Jest to doskonały dowód na to, że jeśli faktycznie się czegoś chce, to brak pieniędzy nie będzie problemem.

Niestety, trzeba zwrócić jeszcze uwagę na pewne niedociągnięcia edytorskie. Widać, że książka nie została przygotowana przez ludzi, którzy zajmują się tym zawodowo. Może jednak warto podczas tworzenia takich publikacji korzystać z pomocy fachowców, aby ich wizualna strona odpowiadała jakości merytorycznej.

Andrzej Pasternak, Ryszard Markowicz, 90 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotlarce, Kronika Ochotniczej Straży Pożarnej w Kotlarce, tom 1. (lata 1922-2012), Kotlarka 2014.

eM.

do góry