• Tłumacz języka migowego
Różności

Warsaw Humanitarian EXPO

12 Lipca 2019

Międzynarodowe Targi Pomocy Humanitarnej i Rozwojowej to największe w Europie targi poświęcone globalnej pomocy humanitarnej oraz rozwojowej i związanemu z tym biznesowi. W tym roku odbyły się w dniach 11-13 czerwca w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy. Zostały objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Targi podzielono na kilka stref tematycznych. W Strefie Logistyki i Komunikacji tematem przewodnim były najnowsze technologie komunikacyjne, jak również szeroko pojęte usługi spedycyjne oraz środki transportu. Strefa Medyczna to produkty z obszaru ewakuacji medycznej, posiewu i zapobiegania chorobom, dekontaminacji oraz profilaktyki medycznej. Strefa Schronienia prezentowała namioty, schrony, kontenery mieszkalne i systemy oczyszczania wody, Strefa Bezpieczeństwa – systemy bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego. W niej swoje stanowisko miała m.in. Państwowa Straż Pożarna oraz inne służby. W Strefie Żywności prezentowali się producenci wyrobów spożywczych, nasion, systemów nawożenia i uprawy roślin. Strefa Agencji była obszarem prezentacji organizacji pomocowych i organizacji pozarządowych.

Centralny punkt na targach stanowiło Miasteczko Humanitarne, gdzie można było spotkać ludzi, którzy na co dzień zaangażowani są w pomoc humanitarną oraz przedstawicieli organizacji prowadzących akcje pomocowe na całym świecie. Prowadzono interesujące debaty o sposobach zapobiegania klęskom żywiołowym i zwalczaniu ich skutków. Można było się dowiedzieć, jak w tych zadaniach pomagają nowoczesne technologie (np. drony i wirtualna rzeczywistość) oraz jak wyjechać na misje humanitarne prowadzone przez organizacje międzynarodowe.

Targom towarzyszyła konferencja Responsible Business For Humanitarian Emergencies. Podczas swojego wystąpienia prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że jest dumny z Polski, która po wyjściu z ponurej doby komunizmu rozwija się tak pomyślnie i stała się donatorem pomocy humanitarnej i rozwojowej.

Mówiąc o Warszawskich Targach Humanitarnych, prezydent Andrzej Duda podkreślał ich rolę dla rozwoju pomocy na całym świecie.

– Wierzę, że tworząc płaszczyznę do wymiany doświadczeń i przemyśleń dla specjalistów z niemal całego świata, możemy przyczynić się do dalszego rozwoju działalności humanitarnej, tak aby w przyszłości pomoc udzielana była szybciej, skuteczniej i by rzeczywiście trafiała do wszystkich, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących – powiedział.

Swoją obecność podkreśliła Państwowa Straż Pożarna, która na ponad 200 m kw. pokazała swoje siły i środki związane z główną ideą targów.

Stoisko PSP cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, którzy nawiązywali w rozmowach do działań PSP poza granicami kraju czy sprzętu, który pozostaje w dyspozycji tej formacji, ale także zadawali pytania o działanie czujek dymu i czadu oraz akcje  prowadzone w ramach prewencji społecznej Państwowej Straży Pożarnej.

Swoją ofertę ze stanowiskiem VR przedstawiła także Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

Marta Wawiórko
fot. Marta Wawiórko

czerwiec 2019

do góry