• Tłumacz języka migowego
Różności

Warmia i Mazury gościły strażaków

25 Maja 2015

Warmia i Mazury gościły strażaków

Gospodarzem tegorocznych Ogólnopolskich Obchodów Dnia Strażaka był Olsztyn. Uroczystości połączono z jubileuszem 70-lecia zawodowej straży pożarnej i nadaniem sztandaru olsztyńskiej Komendzie Miejskiej PSP.

Strażackie święto rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji. Następnie pododdziały strażackie i zaproszeni goście przemaszerowali do bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, gdzie odbyła się msza święta w intencji strażaków i poświęcenie sztandaru. Kolejnym punktem programu było przekazanie sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie. W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Departamentu Ratownictwa i Ochrony Ludności MSW, parlamentarzyści, członkowie kierownictwa PSP z gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i jego zastępcami na czele, prezes ZG ZOSP RP dh Waldemar Pawlak, a także przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, ZOSP RP, służb mundurowych i duchowieństwa. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pieszych oraz prezentacja pojazdów pożarniczych.

Ostatnim aktem oficjalnej części Ogólnopolskich Obchodów Dnia Strażaka na gościnnej ziemi warmińsko-mazurskiej była uroczystość w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W jej trakcie, wyróżniający się w służbie strażacy zawodowi i ochotnicy otrzymali odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe. W skali kraju, Krzyżami Zasługi odznaczono 16 osób, medalami „Za Długoletnią Służbę” uhonorowano 617 osób, a odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” 1852 osoby. Akty mianowania funkcjonariuszy PSP na wyższe stopnie służbowe nadano m.in.: w korpusie oficerskim - 1221 strażakom i aspiranckim - 773.

Organizatorzy zadbali również o właściwą promocję tego wyjątkowego dla miasta wydarzenia, przygotowując na placu Solidarności piknik strażacki. Podczas niego olsztynianie mogli poznać tajniki sprzętu pożarniczego, a także podziwiać umiejętności strażaków. Były i konkursy dla dzieci, koncert orkiestry dętej, występ zespołu ludowego oraz tradycyjna strażacka grochówka.

rom.
fot. Jerzy Linder

do góry