• Tłumacz języka migowego
Różności

Malbork wzięty!

25 Maja 2015

Strażacy z Malborka obchodzili 11 maja jubileusz 70-lecia zawodowej straży pożarnej. Uroczystość, którą połączono z wojewódzkimi obchodami Dnia Strażaka, odbyła się w pięknej scenerii malborskiego zamku.

Obchody zostały zainaugurowane w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Gdańsku, gdzie pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Rószkowski złożył kwiaty pod pomnikiem W Hołdzie Pomorskim Strażakom.

Głównym punktem pierwszej części programu było wręczenie malborskiej PSP sztandaru ufundowanego przez społeczność powiatu. Zanim to jednak nastąpiło, strażacy zebrali się w miejscowym kościele św. Jana Chrzciciela na wspólnej modlitwie, podczas której biskup elbląski ks. Jacek Jezierski poświęcił sztandar.

4 malbork2Po mszy świętej nastąpił przemarsz pododdziałów i zgromadzonych gości na plac przy Muzeum Zamkowym, gdzie starosta powiatu malborskiego Mirosław Czapla, a zarazem przewodniczący komitetu fundującego sztandar, uroczyście przekazał go komendantowi głównemu PSP gen. brygadierowi Wiesławowi Leśniakiewiczowi, a ten z kolei wręczył go komendantowi powiatowemu PSP w Malborku bryg. Adamowi Zielińskiemu. Po prezentacji nowego sztandaru komendant główny PSP podziękował strażakom zawodowym i ochotnikom za ich zaangażowanie i serce wkładane w codzienną służbę. – Ten sztandar – powiedział bryg. Adam Zieliński – to dla nas duma, honor i zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie i zachęta do jeszcze większej aktywności w pełnieniu służby na rzecz społeczności powiatu malborskiego. Będzie on nam towarzyszył w życiu jednostki, w chwilach ważnych i uroczystych, prowadząc nas ze strażacką dewizą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski, posłowie na Sejm RP w osobach Stanisława Lamczyka i Jana Kulasa, senatorowie RP – Roman Zaborowski i Leszek Czarnobaj, wicewojewoda pomorski Michał Owczarczak, wicemarszałek woj. pomorskiego Wiesław Byczkowski, przedstawiciele władz samorządowych szczebla lokalnego, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji współpracujących na co dzień z malborską strażą, funkcjonariusze PSP i druhowie OSP z terenu Pomorza, a także delegacje strażaków z Ukrainy, Litwy oraz ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Obecne były również kompanie honorowe ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, a także Orkiestra Dęta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych.

Druga część uroczystości, związana z obchodami wojewódzkimi Dnia Strażaka, odbyła się już w zamku. Podczas niej strażacy z Pomorza, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju ochrony przeciwpożarowej województwa, odebrali awanse na wyższe stopnie służbowe, a także odznaczenia i wyróżnienia. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in.: Andrzej Pjeka – odznaczony medalem „Za Ofiarność i Odwagę”, a także Elwira Osowicka-Kosznik i Jarosław Dywizjusz, wyróżnieni Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.

Organizatorzy pomyśleli również o mieszkańcach miasta, zarówno tych starszych, jak i najmłodszych. Na festynie strażackim mogli oni podziwiać zabytkowe i współczesne samochody strażackie oraz umiejętności ratowników podczas pokazów wodnych na Nogacie. W ten świąteczny dzień, strażacy zdobyli nie tylko Malbork, ale przede wszystkim serca jego mieszkańców, którym z pewnością na długo pozostanie on w pamięci.

brom.
fot. Bogdan Romanowski

do góry