• Tłumacz języka migowego
Różności Leszek Piekarski

Święto Niepodległości

19 Grudnia 2018

– Pracujemy dla społeczeństwa. Mamy piękny zawód, który traktujemy jako coś więcej – rodzaj powołania, bo wybieramy go, by pomagać innym. Wtórną sprawą jest to, w jakim pionie pracujemy, bo wszyscy są ważni i wszystkie działania powodują, że w naszym kraju jest bezpieczniej. A wyzwań mamy coraz więcej – przejmiemy część zadań związanych z radiacją czy zagrożeniami biologicznymi. Jesteśmy potrzebni i w wielu przypadkach niezastąpieni. Za to jesteśmy doceniani – podkreślił komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podczas uroczystości, która odbyła się w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej 29 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Komendant główny PSP uhonorował jedną osobę srebrną odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Wręczył awanse na wyższe stopnie służbowe 45 funkcjonariuszom. Trzydziestu strażaków awansowało w korpusie oficerów, trzynastu w korpusie aspirantów, a dwóch wśród podoficerów. Pięciu strażaków otrzymało zaś nagrody ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Szef strażaków podkreślił symboliczny wymiar uroczystości, która odbywa się w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zauważył, że w skali ponad trzydziestotysięcznej formacji awanse otrzymali nieliczni – ci, którzy swoją pracą pokazali, że można dla naszego kraju i bezpieczeństwa jego obywateli pracować więcej niż przeciętnie. Dziękując zebranym, powiedział, że choć ich służba nie jest łatwa, mogą się w niej sprawdzić i rozwijać, a innym dawać pozytywny przykład.

W imieniu odznaczonych i awansowanych głos zabrał st. bryg. Leszek Smuniewski, komendant miejski PSP m.st. Warszawy. – Kiedy wstępowaliśmy w szeregi straży pożarnej, nie robiliśmy tego dla awansów, lecz z potrzeby ratowania ludzi i czynienia dobra. Jednak takie chwile jak dziś są dla nas niezmiernie miłe, zwłaszcza z tak pięknej okazji, jak rocznica stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – podkreślił. – Trud, który na co dzień ponosimy w naszych jednostkach, jest przejawem pięknego patriotyzmu. Kontynuujemy dzieło naszych poprzedników, którzy zapisali piękne karty historii. Zobowiązujemy się do dalszej ciężkiej pracy na rzecz społeczeństwa polskiego i na chwałę Państwowej Straży Pożarnej – dodał.

Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa wystawa poświęcona strażackiemu zaangażowaniu w powrót Polski na mapę świata.

R.
Leszek Piekarski/KG PSP
grudzień 2018

Leszek Piekarski Leszek Piekarski
do góry