• Tłumacz języka migowego
Różności

Siedmiu Wspaniałych

26 Października 2017

Minister spraw wewnętrznych i administracji odznaczył strażaków Krzyżami Zasługi za Dzielność, którzy z narażeniem własnego życia ratowali innych. 

Odznaczeni strażacy wyróżniają się wieloletnią służbą, ofiarnością i zaangażowaniem, jednak Krzyż Zasługi za Dzielność przypadł im w udziale za konkretne akcje ratownicze. I tak, asp. sztab. Robert Kołodziejski i st. str. Norbert Wysocki (woj. mazowieckie) w lutym 2017 r. wskoczyli do lodowatej wody, ratując mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo, skacząc z mostu do rzeki Wkry. Podobna sytuacja spotkała sekc. Krzysztofa Lenarta (woj. podkarpackie), który również uratował tonącego z lodowatej wody. Mł. ogn. Łukasz Gumułka i st. kpt. Michał Masternak (woj. małopolskie) wykazali się dużą odpowiedzialnością, opanowaniem i adekwatnymi do sytuacji działaniami podczas zdarzenia zatrzymanego w sposób gwałtowny (przez zaciągnięcie hamulca bezpieczeństwa przez pasażera) pociągu wypełnionego tysiącem pielgrzymów. Dzięki profesjonalnemu działaniu udało się uniknąć większej liczby poszkodowanych. Z kolei st. kpt. Krzysztof Sułko (woj. małopolskie), nie bacząc na własne niebezpieczeństwo, pospieszył na ratunek osobie, pod którą załamał się lód na rzece. St. asp. Wojciech Dańda (woj. małopolskie) specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym i dzięki swym umiejętnościom uratował mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo, skacząc z 30 metrów wieży kościelnej.
Podczas uroczystości minister spraw wewnętrznych i administracji wręczył także nagrody finansowe pięciu strażakom z województwa lubuskiego, łódzkiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i SP PSP w Bydgoszczy, którzy w sposób szczególny wyróżnili się podczas działań ratowniczych związanych z usuwaniem skutków silnych wichur. Minister gratulował i dziękował „bohaterom naszych czasów, ludziom, którzy gotowi są poświecić własne życie i zdrowie, żeby ratować innych”. Podkreślił, że funkcjonariuszki i funkcjonariusze swoimi czynami dowiedli, że stoją „na straży bezpieczeństwa, zdrowia i życia obywateli naszego kraju”.
W sumie odznaczenia państwowe otrzymało jedenastu funkcjonariuszy Policji, siedmiu strażaków Państwowej Straży Pożarnej i jedna funkcjonariuszka Straży Granicznej. Natomiast 20 funkcjonariuszy ze służb podległych MSWiA odebrało nagrody finansowe.
W uroczystościach wzięli też udział wiceministrowie Jarosław Zieliński i Jakub Skiba, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz komendanci i przedstawiciele Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Red.
październik 2017

do góry