• Tłumacz języka migowego
Różności

Pomóżmy koledze!

24 Lutego 2017

Spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz komendantem głównym PSP

St. str. Mariusz Drab - funkcjonariusz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Grudziądzu i członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Szynwałdzie stracił niemal cały dorobek życia w pożarze. Trwa akcja pomocy. Przyłączmy się do niej !

Przypomnijmy: pożar w gospodarstwie państwa Drabów powstał 5 stycznia 2017 r., około 3.00 nad ranem. W jego gaszeniu brało udział 11 zastępów OSP i PSP z terenu powiatu grudziądzkiego, łącznie 35 osób. Nikt nie odniósł obrażeń, ale mimo szybkiej reakcji ratowników ogień strawił większą część gospodarstwa. Zasadnicza część domu została uratowana, spalił się jednak jego przedsionek, kuchnia, łazienka i kotłownia, a także część gospodarcza z maszynami i samochodem. Dom nie nadaje się do zamieszkania, wymaga generalnego remontu. Strażak wraz z żoną i dwójką dzieci stracili większość rzeczy codziennego użytku i dach nad głową.

Nie pozostali jednak bez pomocy i wsparcia. W dużej mierze dzięki kolegom z jednostki. To oni przygotowali i zamieścili na kanale YouTube poruszający spot, opowiadający o istocie zawodu strażaka, niebezpieczeństwach z nim związanych i zachęcający do wsparcia rodziny Drabów. Zorganizowali także zbiórkę pieniędzy w komendzie oraz wystosowali apel o pomoc do innych komend, pomagali w uprzątnięciu pogorzeliska i remontowaniu zniszczonego domu.

Dzięki nagłośnieniu przez nich tragedii strażaka w organizację akcji włączyły się lokalne władze, przedsiębiorcy, media oraz ludzie o wielkim sercu. W pomoc zaangażowali się także minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak oraz komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Obaj 20 stycznia 2017 r. spotkali się w siedzibie MSWiA z poszkodowanym strażakiem i udzielili mu wsparcia finansowego. W spotkaniu uczestniczyli także kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Janusz Halak i komendant miejski PSP w Grudziądzu bryg. Robert Gutowski. Nie zabrakło też grudziądzkiej załogi, w tym autora spotu i przyjaciół, którzy przez cały czas jeszcze pomagają koledze stanąć na nogi. Byli to: bryg. Dariusz Sengerski, kpt. Marek Łazicki, mł. kpt. Radosław Biłyk, asp. Marcin Kaszubowski, asp. Patryk Rączka, mł. asp. Miłosz Kądziela, mł. ogn. Szymon Dudzik, mł. ogn. Marcin Maćkowiak, st. sekc. Maciej Kurowski, sekc. Maciej Gachewicz, st. str. Marcin Bartoś, st. str. Łukasz Baranowski i Jacek Piotrowski. To właśnie dzięki nim wołanie o pomoc stało się bardzo skuteczne.

Nadbryg. Leszek Suski serdecznie podziękował strażakom za wsparcie dla kolegi w trudnym czasie. Podkreślił, że w czasach, kiedy więzi międzyludzkie w społeczeństwie słabną, ich zachowanie jest szczególnie budujące. - Strażacy z Grudziąca pokazali, że można na nich liczyć, bezinteresownie pomogli swojemu koledze. Chciałbym, aby ta chwalebna postawa była powszechna w społeczeństwie - podkreślił komendant główny PSP.

Osoby chcące włączyć się w akcję pomocy, mogą wpłacić pieniędze na konto poszkodowanego:
nr 26 9500 0008 0009 4357 3000 0001
z dopiskiem „Pomoc dla strażaka Mariusza”


red.
fot. arch. MSWiA

Zdjęcie: spotkanie st. str. Mariusza Draba, jego przełożonych i kolegów ze służby z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Błaszczakiem oraz komendantem głównym PSP nadbryg. Leszkiem Suskim

luty 2017

do góry