• Tłumacz języka migowego
Różności

O wakacjach w Belwederze

12 Lipca 2019

Wzorem lat ubiegłych 3 czerwca odbył się piknik pod hasłem „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” zorganizowany przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Choć miejsce pikniku uległo zmianie z ogrodów Pałacu Prezydenckiego na ogrody Rezydencji Belweder, formuła tego wydarzenia i nauka poprzez dobrą zabawę pozostały takie same.

W tegorocznym pikniku wzięło udział około 400 dzieci. Niespełna trzy tygodnie przed wyczekiwanymi wakacjami w radosnej atmosferze poznały ważne informacje na temat zachowań w razie niebezpieczeństwa, szczególnie gdy pojawia się strach i zdenerwowanie. Na najmłodszych czekały stoiska i pokazy, dzięki którym mogli dowiedzieć się, jak bezpiecznie postępować podczas różnego rodzaju aktywności fizycznych. Dzieci rozmawiały z funkcjonariuszami i ratownikami, uczyły się procedur bezpiecznego postępowania w przypadku zagrożenia, poznawały zachowania zabronione. Istotnym tematem było skuteczne wzywanie pomocy, a jeśli istnieje taka potrzeba – udzielenie pomocy osobie potrzebującej na miarę własnych możliwości.

Przy okazji spotkania pary prezydenckiej z dziećmi i młodzieżą Andrzej Duda uhonorował Młodych Bohaterów, którzy poprzez swoją odwagę i właściwe zachowanie uratowali życie drugiego człowieka. Medalami za Ofiarność i Odwagę prezydent odznaczył: 6-letniego Macieja, 8-letniego Michała, 9-letnią Julię i 12-letniego Dawida. Piknik uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, a dzieci i młodzież wraz z zespołem artystycznym ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy zaśpiewały przed parą prezydencką piosenkę „Znam numery alarmowe”. Później para prezydencka wraz z gośćmi odwiedziła stanowiska formacji, instytucji i służb ratowniczych.

Stanowiska Państwowej Straży Pożarnej przygotowane zostały przez Komendę Miejską PSP w Warszawie i Komendę Powiatową PSP w Pleszewie. Dzieci zapoznały się z zagrożeniami, które mogą spotkać podczas wakacji, zasadami powiadamiania o niebezpieczeństwie i sposobach postępowania (prezentował je punkt edukacyjno-informacyjny prewencji społecznej), sprzętem i urządzeniami stanowiącymi wyposażenie samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną z koszem SD 31 Iveco Magirus oraz samochodu ratowniczo-gaśniczego GBARt Scania (w szczególności armaturą wodną, aparatami ochrony dróg oddechowych i umundurowaniem strażackim). Udostępniona została także ścieżka edukacyjna na temat zasad postępowania z materiałami niebezpiecznymi. Na stanowisku ratownictwa chemiczno-ekologicznego odbywał się pokaz sprzętu i urządzeń, a szczególne zainteresowanie wzbudzał robot i pojazd SLRR Mercedes. Tłumnie było na stanowisku grupy ratownictwa wysokościowego, gdzie strażacy pokazywali jej sprzęt i urządzenia, m.in. trójnóg i nosze ewakuacyjne, prezentując techniki ratownicze wykorzystujące pojazd SD 31 Iveco Magirus. Wyszkolenie psów ratowniczych Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej zaprezentowane zostało na torze przeszkód.

Największym zainteresowaniem, nie tylko dzieci, cieszyły się pokazy tresury dwóch psów ratowniczych oraz multimedialna prezentacja w mobilnym symulatorze zagrożeń pożarowych w domu jednorodzinnym.

Renata Golly
fot. Renata Golly

czerwiec 2019

do góry