• Tłumacz języka migowego
Różności Witold Gołębowski

Niepowtarzalny rocznik

3 Sierpnia 2016

Spotkanie rocznika Szkoły Oficerów Pożarnictwa

Spotkanie rocznika Szkoły Oficerów Pożarnictwa - IX turnusu z lat 1964-1967 odbyło się już po raz 23., tym razem w Zakopanem. Przybrało ono nową formułę - uczestniczyły w nim bowiem także rodziny i osoby bliskie absolwentów turnusu.

Baca tegorocznego zjazdu, Eugeniusz Engel przypomniał epizody z naszego życia szkolnego i zawodowego, ale także i te nieznane wielu z nas, a dotyczące prac Dolnośląskiego Zespołu Ustawowego, w których czynnie uczestniczył i opisał w publikacji „Moje wspomnienia z okresu tworzenia strażackich ustaw w latach 1990-1992”. Jego opowieści i lektura „Wspomnień…” w nieco inny sposób przybliżyły znane nam przecież z czasów naszej służby zdarzenia i poszerzyły wiedzę o kulisach powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Pozostając już wiele lat w stanie spoczynku, ulegliśmy naturalnej nostalgii, wspominając nieskromnie, że z naszego rocznika wywodzi się dwóch pierwszych komendantów głównych PSP, dwóch komendantów szkół aspirantów, kilku komendantów wojewódzkich, wielu powiatowych i rejonowych. Pojawiły się także nieśmiałe sugestie, by podjąć starania o powstanie w SGSP lub w którymś z muzeów pożarnictwa kącika pamięci o niepowtarzalnym roczniku IX turnusu SOP.

Miłym akcentem spotkania była msza święta odprawiona w intencji absolwentów IX turnusu SOP i ich rodzin w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Witold Gołębowski
fot. Zbigniew Pęzioł

lipiec 2016

Witold Gołębowski Witold Gołębowski
do góry