• Tłumacz języka migowego
Różności

Nagrodzeni za odwagę i determinację

21 Lutego 2016

Lty Laureatką nagrody została Dominika Piskorska z Otwocka, która obudzona w nocy przez duszący dym, wyprowadziła z płonącego drewnianego domu swoją babcię, po czym wróciła po śpiących sąsiadów. Uratowała siedem osób. 

Nagrodzony został także st. asp. Marek Dziakowicz – policjant z Wałbrzycha. Podczas urlopu nad morzem zauważył wołającego o pomoc kilka metrów od brzegu mężczyznę. Bez zastanowienia podjął akcję ratunkową. Tonącego mężczyznę udało się uratować, niosący ratunek policjant w trakcie tej akcji poniósł jednak śmierć. Osierocił dwoje dzieci. Kolejny laureat to Piotr Gawroński – dziewiętnastoletni strażak OSP. Zauważył on, że budynek w sąsiedztwie płonie. Szybko udał się na miejsce zdarzenia. Od okolicznych mieszkańców usłyszał, że w domu zamknięty jest jego właściciel – sprawca pożaru. Druh Piotr Gawroński dostał się do budynku, znalazł zdesperowanego mężczyznę, obezwładnił go i wyprowadził na zewnątrz.

Fundacja im. Hanki Bożykwalczy o poprawę warunków ochrony zdrowia w Polsce. Ponadto nagłaśnia i nagradza ratowanie życia – zwłaszcza te przypadki, gdy ludzie w różnym wieku i różnych zawodów, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, bez wahania udzielają pomocy potrzebującym. Kandydaci do nagrody mogą być zgłaszani przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju.

Elżbieta Przyłuska

fot. Elżbieta Przyłuska

Luty 2016 

do góry