• Tłumacz języka migowego
Różności

Komendant z charyzmą

17 Listopada 2016

książka

Postać płk. poż. Józefa Dobosza, wieloletniego komendanta poznańskiej szkoły pożarniczej, zapadła w pamięć wielu pokoleniom strażaków. Był człowiekiem z charyzmą, cieszył się wśród swoich wychowanków i współpracowników dużym autorytetem. Budował go przez lata - poświęcając się całkowicie i z pasją poznańskiej szkole. Monografia „Komendant. Płk poż. Józef Dobosz we wspomnieniach wychowanków i przyjaciół” jest - obok rzeźby Ławeczka Dobosza - formą upamiętnienia tego wybitnego strażaka i społecznika.

Opublikowane w niej teksty to głównie wspomnienia osób, które na co dzień stykały się z płk. J. Doboszem. Pełne anegdot i osobistych odniesień, pozwalają dostrzec najbardziej charakterystyczną cechę jego życiowej postawy - był szlachetnym i dobrym człowiekiem. Tylko tyle i aż tyle. Także redakcja PP miała swój wkład w przygotowanie  publikacji, mieliśmy bowiem zaszczyt przeprowadzić wywiad ze Stanisławą Dobosz - żoną komendanta.

Niebagatelną rolę odgrywają w książce archiwalne zdjęcia, przedstawiające nie tylko samego pułkownika, lecz także migawki z życia poznańskiej szkoły i jej kadetów. Można dzięki nim poczuć klimat minionej epoki. W publikację włożono wiele trudu - to widać. Efekt jest znakomity!

EP
Komendant. Płk. poż. Józef Dobosz we wspomnieniach wychowanków i przyjaciół, red. M. Schroeder, Stanisław Mazur, SA PSP w Poznaniu, Poznań 2016.

listopad 2016

do góry