• Tłumacz języka migowego
Różności

Granica bardziej szczelna

23 Maja 2016

W okolicach dawnego przejścia granicznego małego ruchu granicznego w Zgorzelcu- Görlitz przeprowadzone zostały ćwiczenia Autostrada 2016. Zorganizował je Nadodrzański Oddział Straży Granicznej przy aktywnym współudziale KP PSP w Zgorzelcu. Przedsięwzięcie to stanowiło ważny element przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Warszawie oraz zaplanowanych na ostatnie dni lipca – Światowych Dni Młodzieży. Przebieg ćwiczeń obserwowali przedstawiciele MSW, SG, służby granicznej Niemiec, a ze strony PSP – zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Krzysztof Hejduk i dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Konieczny.

Obydwa lipcowe zdarzenia zgromadzą wiele czołowych osobistości współczesnego świata – wśród nich Ojca Świętego i prezydenta USA. Będą bacznie obserwowane i relacjonowane przez wszystkie światowe agencje. W ŚDM może uczestniczyć nawet 2 mln ludzi. Miejscem szczególnie newralgicznym będą położone w sąsiedztwie Wieliczki podkrakowskie Brzegi, gdzie odbędzie się spotkanie z papieżem. Niestety, nie można wykluczyć, że wśród przybywających w tych dniach do naszego kraju nie znajdą się także i terroryści.

Takiemu zagrożeniu mają zapobiec podjęte środki ostrożności. Zgorzeleckie ćwiczenia, pod hasłem „Tymczasowe przywracanie kontroli granicznej” nieprzypadkowo przeprowadzono na autostradzie A4, na pasie południowym w miejscowości Jędrzychowice, prowadzącym w kierunku Wrocławia. Tu bowiem, zgodnie z przewidywaniami, właśnie w lipcu nasili się ruch samochodowy.

Strażacy mieli za zadanie zabezpieczenie rejonu ćwiczeń pod kątem wystąpienia pożaru lub miejscowego zagrożenia. Ponadto przygotowali i zabezpieczyli zaplecze logistyczne do prowadzenia działań ratowniczych.

Lech Lewandowski

fot. Hubert Jarosz

maj 2016

do góry