• Tłumacz języka migowego
Różności

Godnie i z honorem

10 Kwietnia 2017

Zbliżają się kolejne obchody świąt narodowych i strażackich. Gdzie szukać wskazówek dotyczących prawidłowego obchodzenia się z barwami narodowymi? Strażaków obowiązuje ceremoniał pożarniczy, jednak ciekawe wiadomości znajdziemy także w broszurze „Biało-czerwona”, którą wydało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest ona źródłem wiedzy, jak zgodnie z tradycją i honorem obchodzić się z flagą i barwami narodowymi.

Ceremoniał pożarniczy zawiera rekomendację, by uroczyste apele, w zależności od okazji, uświetnić np. flagą Unii Europejskiej. Nie określono w nim jednak zasad stosowania i współistnienia różnych symboli i barw. W broszurze „Biało-czerwona” znajdziemy informację uzupełniające na temat nie tylko flagi narodowej, lecz także barw narodowych.

Publikacja podzielona jest na części. Pierwsza z nich zawiera zbiór ważnych nazw. Z kolejnych dowiemy się o zasadach godnego wykorzystania barw narodowych i flagi państwowej, np. przy okazji wizyty zagranicznych delegacji. Następne części to opracowanie poświęcone fladze państwowej. Znajdują się w niej też wskazówki, jak obchodzić się z barwami narodowymi i flagą w trakcie różnych wydarzeń wagi państwowej, np. w okresie żałoby. Autorzy przytoczyli tam też kilka zasad, które – mimo że wydają się oczywiste – często są zapominane i pomijane.

Poradnik będzie doskonałym uzupełnieniem ceremoniału pożarniczego dla osób odpowiedzialnych za przygotowanie i przebieg obchodów świąt państwowych czy uroczystości związanych z dniem strażaka. Można go pobrać ze strony internetowej MSWiA.

GL

kwiecień 2017

do góry