• Tłumacz języka migowego
Różności

Bohaterowie czasów pokoju

10 Kwietnia 2017

Bohaterowie czasów pokoju

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wręczył funkcjonariuszom różnych służb Krzyże Zasługi za Dzielność, nadane przez prezydenta RP.

Wśród uhonorowanych strażaków znaleźli się: st. ogn. Teodor Hamerski, pełniący służbę na stanowisku dowódcy zastępu w JRG nr 2 w Opolu – za uratowanie ludzi z pożaru mieszkania, a także ogn. Bogusław Koprowski z JRG nr 1 w Krakowie – za uratowanie tonącego człowieka.

Krzyż Zasługi za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest między innymi funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej za czyny dokonane w specjalnie ciężkich warunkach, z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Minister przyznał także nagrody finansowe za szczególne osiągnięcia. W ten sposób zostali wyróżnieni: st. ogn. Krzysztof Rzęsa – za udzielenie pomocy ofiarom wypadku komunikacyjnego, st. ogn. Andrzej Gałka i st. sekc. Przemysław Nieradka – za udzielenie pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym, a także sekc. Angelika Rewa – za uratowanie małego chłopca z pożaru mieszkania.

W uroczystości wręczenia odznaczeń i nagród wziął udział komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

– Bardzo serdecznie dziękuję wam za postawę podczas służby i za to, że nie przechodzicie obok, gdy widzicie krzywdę innych. Jestem spokojny, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków, bo nad tym bezpieczeństwem czuwają profesjonaliści – powiedział szef MSWiA.

red.
fot. MSWiA
kwiecień 2017

do góry