• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Zacznij tutaj!

21 Października 2016

Służba. Słowo dosyć specyficzne, niosące duży ładunek skojarzeń i interpretacji. Czym jest dla nas służba? Bo przecież czymś więcej niż pracą…

Wychodząc od tej myśli, chciałbym zachęcić do zajrzenia na stronę internetową inicjatywy Fully Involved - http://mark-vonappen.blogspot.com. To blog motywacyjny dla strażaków, pisany przez Marka VonAppena, kapitana straży pożarnych w Palo Alto (Kalifornia). Sama nazwa jest pewną grą słów - fully involved oznacza „w pełni zaangażowany”, ale w języku strażackim oznacza także pożar w pełni rozwinięty, obejmujący cały budynek. Poprzez to skojarzenie autor nawiązuje do postaw w służbie - strażak powinien płonąć ogniem pasji do wykonywanej misji ratowniczej, winien być w pełni zaangażowany. Mark, z którym miałem przyjemność rozmawiać kilka razy, swoim przykładem stara się zachęcać strażaków do podążania za czterema prostymi, ale wymownymi hasłami, które określa się mianem The Big 4:

  • do your job (rób swoją robotę),
  • treat people right (traktuj ludzi dobrze),
  • give an all out effort (dawaj z siebie wszystko),
  • have an all in attitude (utrzymuj pozytywne nastawienie).

Tłumaczenia nie są w stanie oddać w pełni znaczenia tych haseł, ale z pewnością uzmysławiają główne przesłanie inicjatywy. Ich autor pochodzi z rodziny o tradycjach sportowych (baseball), jego ojciec był trenerem lokalnej drużyny, więc sztuki motywacji uczył się w domu rodzinnym. A jak powszechnie wiadomo, w zawodowym sporcie tę dziedzinę opanowano do perfekcji - stąd zapewne ogromny sukces Fully Involved na całym świecie. Tak właśnie dokonuje się wielkich zmian: robiąc małe kroki. Jednym z nich było wywieszenie w strażnicy tablicy z napisem: Excellence is my responsibility („Doskonałość jest moim obowiązkiem”), na której Mark złożył swój podpis, a z czasem znalazły się tam podpisy wszystkich członków departamentu. Dziś media społecznościowe pełne są zdjęć z różnych krajów na całym świecie, na których widnieją podobne tablice. Stają się one symbolem pozytywnych zmian. Wiele jest też zdjęć przedstawiających białą strzałkę na czarnym tle z napisem: Start here („Zacznij tutaj” - czyli od siebie). W Polsce projekt FI był jedną z inspiracji do powstania inicjatywy „Projekt LIDER”.

Nie od dziś wiadomo, że uczenie innych własnym przykładem i podkreślanie pozytywów daje lepsze efekty, niż dają kary i oglądanie się na innych. A ty, strażaku, ratowniku, dowódco, oficerze - czy jesteś w pełni zaangażowany? Zacznij tutaj!

SKG

październik 2016

do góry