• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Samochody od podszewki

4 Października 2016

Po drogach porusza się coraz więcej nowoczesnych pojazdów. Niestety, nawet najnowsza technologia nie potrafi jeszcze uchronić przed wszystkimi wypadkami komunikacyjnymi. I choć samochody są coraz bezpieczniejsze, to bywa i tak, że podczas akcji ratowniczo-gaśniczej rozwiązania właśnie zwiększające bezpieczeństwo pasażerów stają się problematyczne.

Głównie z takiego powodu warto, by w samochodach znajdowały się karty ratownicze. I choć pojawiły się w Polsce, nie każdy kierowca rozumie jednak potrzebę ich drukowania. Istnieją oczywiście procedury ratownicze, ale przecież nie każdy samochód jest taki sam…

Na szczęście strażacy dzielą się swoją wiedzą. Amerykański strażak wolontariusz Mike Smith ma ponaddwudziestoletnie doświadczenie w projektowaniu samochodów. I jak twierdzi, możliwość zobaczenia struktury pojazdu na etapie projektu wiele zmienia w jego postrzeganiu jako całości. Stworzył więc stronę www.boronextrication.com, aby podzielić się wiedzą oraz doświadczeniami i spostrzeżeniami płynącymi z jego dwóch profesji.

Pod wskazanym adresem znaleźć można wiele cennych wskazówek, dotyczących m.in. uwalniania poszkodowanych z pojazdów, stabilizacji, usuwania drzwi czy boku pojazdu. Część zapisana została w formie plików PDF, część to odesłanie do materiałów filmowych, pokazujących, w jaki sposób używać Holmatro (zakładka Tips and Techniques). Z kolei w zakładce Emergency Response Guides autor zebrał karty ratownicze przeróżnych pojazdów. Na stronie głównej pojawiają się liczne materiały merytoryczne obrazujące, jak działają i jak są skonstruowane najnowsze samochody, a w zakładce Apps znajdują się wybrane aplikacje, które mogą być przydatne w pracy strażaków.

I choć dostęp do części materiałów jest płatny, baza ogólnodostępna sprawia, że stronę zdecydowanie można polecić. Wiedzy przecież nigdy dość i zawsze warto poznać inne - choćby subiektywne - spojrzenie na dany problem. Może się okazać cenną podpowiedzią lub nakłonić do analizy technik na co dzień wykorzystywanych w służbie.

eM.
wrzesień 2016

do góry