• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Polowanie na Rysia

25 Lutego 2015

Wszędzie pędzimy. Spieszymy się do pracy i po pracy do domu. Biegniemy do sklepu, a nawet po domu biegamy, żeby było szybciej. Nie mamy czasu na oddech. A przecież pobyt w lesie to najbardziej uniwersalny, dostępny dla wszystkich sposób na osiągnięcie równowagi psychicznej i fizycznej. Może więc warto zrobić sobie chwilę przerwy i wybrać się na taki spacer?

Tylko dokąd - bo lasów niby pełno w koło, ale jak już gdzieś wpadamy, to często trafiamy na błoto albo nieformalne wysypisko śmieci. Dlatego zachęcam do wcześniejszego zwiedzenia strony www.czaswlas.pl, czyli leśnego przewodnika turystycznego. Ścieżki turystyczne, szlaki turystyczne, miejsca do parkowania i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć - wszystkie posegregowane tematycznie. Można do nich także dotrzeć, wyszukując na mapie albo w zakładce konkretnego województwa. Dla osób niezdecydowanych przygotowano gotowe pomysły na wypoczynek, a także plany wycieczek pieszych lub rowerowych.

Tutaj pewnie staniemy przed kolejnym wyzwaniem: jak zachęcić przywiązane do komputera dzieci do spaceru z nami? Z pomocą może przyjść eRyś. Możemy go znaleźć na stronie leśnego wortalu edukacyjnego www.erys.pl, który podobnie jak wcześniej opisywana strona jest prowadzony pod patronatem Lasów Państwowych. Informacje dostosowano do potrzeb dzieci i młodzieży. Odrębną zakładkę przewidziano także dla nauczycieli, by mogli wspomóc się w przygotowywaniu zajęć tematycznych.

Aż dziesięć gier edukacyjnych pomoże zachęcić najmłodszych do szukania przygody pomiędzy drzewami. Autorzy wortalu odpowiadają na przewrotne pytanie „Co takiego robić w lesie? Przecież tam są tylko drzewa!” Konkursy i akcje na pewno będą dodatkową motywacją. Młodzież - prócz dostosowanych do ich potrzeb gier - ma swoje leśne forum, autorzy portalu przygotowali też słownik leśnych pojęć. Myślę, że mogą one zaskoczyć i dorosłych. Tych zachęcam do przeczytania blogów, które potrafią dać ciekawe spojrzenie na las.

eM.

 
wszystkie w kategorii WWW@pożarnictwo
do góry