• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

Pogoda w zasięgu ręki

3 Sierpnia 2016

Pogoda początku wakacji zdecydowanie nas nie rozpieszczała. Deszczowo, szaro, buro. Dla wszystkich było to męczące. O ile przyjemniej jest, gdy świeci słońce - niezależnie od tego, czy w tym czasie trzeba udać się do pracy, czy też korzysta się z urlopu. Jednak w niektórych przypadkach nagłe zmiany pogody mogą być niebezpieczne. Dotyczy to między innymi szeroko pojętych sportów wodnych.

Pogoda

Aby ułatwić zadanie ich amatorom, IMGW-PIB powołało wraz z firmą Polconn - Complete Sailing Service portal Żagle Pogodynka.pl (www.zagle.pogodynka.pl).

Serwis wychodzi daleko poza przedstawianie prognozy pogody. Taką oczywiście także znajdziemy, w zakładce Prognoza modelowa można nawet sprawdzić prognozy dotyczące konkretnego zbiornika. Co więcej, istnieje możliwość dostarczania synoptycznej prognozy pogody i informacji o zagrożeniach meteo dotyczących konkretnego akwenu za pomocą SMS (zgodnie z deklaracją twórców baza obejmuje wszystkie najważniejsze akweny w Polsce). To niestety dodatkowo płatna usługa.

Serwis zawiera wiele informacji, które pomagają zrozumieć, a nawet na swój sposób przewidzieć pogodę. Dzięki temu można o wiele lepiej zaplanować miejsce i czas urlopu.

W zakładkach górnego menu, poświęconych konkretnemu rodzajowi sportu wodnego, znajdują się również odesłania do informacji o bezpieczeństwie, z którymi z pewnością warto się zapoznać, wybierając się na aktywny urlop. Na stronie głównej z kolei umieszczono ikonę Ratownictwo. Po jej kliknięciu zostajemy przeniesieni do podstrony poświęconej temu zagadnieniu, gdzie wykorzystując boczne menu możemy przeczytać o ratownictwie morskim, środkach ratunkowych, zasadach wzywania pomocy, zasadach bezpieczeństwa na śródlądziu i żeglarskich zasadach bezpieczeństwa, a także nauczyć się, jak przygotować się na przyjęcie sztormu.

Zebranie wielu informacji w jednym miejscu z pewnością zasługuje na uznanie. Sam portal wymaga jeszcze na pewno dopracowania. Wielostopniowo rozwijane menu główne niekiedy utrudnia poruszanie się po stronie, a treści niektórych podstron nadal brak. Zawartość merytoryczną niewątpliwie warto jednak poznać przed nadwodnym urlopem.

lipiec 2016

do góry