• Tłumacz języka migowego
WWW@pożarnictwo

LNG - portal edukacyjny

17 Listopada 2016

Sporo miejsca w tym numerze poświęciliśmy zabezpieczeniu terminalu LNG w Świnoujściu. Jeśli kogoś temat zaciekawił - a nie wątpię, że tak - i chciałby go jeszcze podrążyć, warto zajrzeć na stronę lng.edu.pl. Dowiemy się z niej wiele o samej inwestycji, etapach budowy terminalu, a także o bezpiecznym użytkowaniu znajdujących się na jego terenie instalacji.

Strona ma niewiele zakładek, dzięki czemu jest przejrzysta, a udostępnione materiały uporządkowane. I chociaż większość zamieszczonych na niej tekstów ma zdecydowanie PR-owy charakter, można z nich wyłuskać wiele przydatnych informacji. Mnie zaciekawiły te, które znalazłam w zakładce O LNG, dotyczące budowy zbiorników, w których magazynuje się ten ciekły gaz. Będzie transportowany do gazoportu specjalnymi tankowcami, w tym metanowcami typu Q-Flex. Są to jedne z największych statków na świecie. Następnie trafi do kriogenicznych zbiorników, w których utrzymywana jest temperatura -162⁰C. Ich konstrukcja przypomina termos posadowiony na solidnych fundamentach. Zbudowane są w technologii full containment (zbiornik w zbiorniku). To sprawdzona technologia, stosowana z powodzeniem w terminalach w Barcelonie, w belgijskim Zeebrugge czy Bostonie. Część wewnętrzna zbiornika wykonana jest ze stali niklowej, która nie zmienia swoich właściwości w niskich temperaturach i jest odporna na pękanie. Warstwa izolacyjna zaś składa się m.in. z perlitu, czyli szkła wulkanicznego (jego pęcherzykowata struktura działa jak mikrotermos), a część zewnętrzna - ze specjalnie wzmacnianego betonu.

Witryna ma ambicje, by stać się bankiem wiedzy o LNG. Zdobędziemy ją, klikając na zakładkę Centrum Edukacji, w której zamieszczono m.in. Encyklopedię LNG z hasłowo opracowanymi tekstami na temat gazu, transportujących go statków czy rodzajów terminali LNG. Dostępne są filmy i zdjęcia dokumentujące etapy budowy obiektu i wydarzenia temu towarzyszące. Pojawiają się też liczne materiały infograficzne, które w przejrzysty sposób pokazują np. proces wydobycia  i transportu gazu do Świnoujścia. Na koniec warto zajrzeć na bloga, na którym pojawiają się wpisy dotyczące rozwoju tej branży gospodarki na świecie.

LNG - portal edukacyjny LNG - portal edukacyjny

EP
listopad 2016

do góry