• Tłumacz języka migowego
Straż na znaczkach Maciej Sawoni

Wyjątkowy św. Florian

21 Lipca 2023

znaczkek ze świętym Florianem wydany z okazji jubileusz 600-lecia parafii św. Floriana w Brwinowie k. Warszawy W ostatnim miesiącu pojawił się szczególny powód do radości, zwłaszcza dla strażaków, parafian z Brwinowa, filatelistów i nie tylko. A to z okazji wydania 12 czerwca przez Pocztę Polską pierwszego w jej historii znaczka ze świętym Florianem! Okazją do emisji był jubileusz 600-lecia parafii św. Floriana w Brwinowie k. Warszawy.
Znaczek przedstawia świętego według obrazu Szymona Czechowicza (1689-1775), zdobiącego wnętrze parafialnej świątyni. Twórca dzieła ukończył studia malarskie w słynnej rzymskiej Akademii św. Łukasza. Zajmował się głównie malarstwem religijnym, ulegając wpływom Michała Anioła, Rafaela, Rubensa i innych mistrzów baroku, ale malował również portrety swoich mecenasów w stylu sarmackim. Będąc głęboko wierzącym katolikiem traktował swoją artystyczną profesję jako służbę Bożą. Jest stosunkowo mało znany w Polsce, gdyż jego liczne obrazy i rysunki o tematyce sakralnej uległy rozproszeniu po kościołach i klasztorach, a także krajowych oraz zagranicznych muzeach i galeriach. Warto wiedzieć, że w 1750 r. Czechowicz namalował obraz olejny pt. „Męczeństwo św. Floriana”, który został wykupiony w 1876 r. z rąk prywatnych przez Muzeum Narodowe w Warszawie. Można go zobaczyć na stronie internetowej tej instytucji.
Polskie środowisko strażackie długo czekało na swojego patrona na znaczku pocztowym, ale było warto. Pod względem artyzmu wizerunku bije on na głowę wydane do tej pory w innych państwach okolicznościowe znaczki ze świętym.

Maciej Sawoni Maciej Sawoni
do góry