• Tłumacz języka migowego

Autor Maciej Sawoni

Ostatnie artykuły

 • Ogień chiński

  Ogień chiński

  12 października 1999 r. poczta Republiki Liberii wydała okazałą serię 17 znaczków poświęconą osiągnięciom średniowiecznej chińskiej wiedzy i technologii. Oprócz abakusa, kompasu, rakiet zapalających, zegara i przyrządów astronomicznych, prochu itp. pokazano ruchomy miotacz ognia z XI w., wykorzystujący frakcje ropy naftowej na wzór ognia greckiego, używanego w VII w. w Cesarstwie Bizantyjskim.

  Dział
  Straż na znaczkach
  Data publikacji
  2024-05-29
 • Biserica Neagra to...

  Biserica Neagra to...

  Biserica Neagra to...

  ... w języku rumuńskim Czarna Bazylika, największy kościół gotycki w Rumunii, będący zabytkiem miasta Brasov. Jego dominująca w panoramie wieża ma 65,6 m wysokości. Budowana od XIV w. świątynia przechodziła różne koleje losu, ale 21 kwietnia 1689 r. dotknęła ją ogromna tragedia – wielki pożar całkowicie zniszczył miasto. Spalił się wówczas dach głównej nawy, stopiły dzwony i 4 tys. piszczałek organowych. Pozostały tyko czarne mury – od ich koloru przyjęła się również nazwa świątyni, gdyż sadza głęboko wniknęła w strukturę cegieł i kamienia elewacyjnego. Na osmalonych murach przez 100 lat budowano nowy kościół.

  Dział
  Straż na znaczkach
  Data publikacji
  2024-05-28
 • Strażacki kierunkowskaz

  Strażacki kierunkowskaz

  Większość pocztówek kończy swój żywot po zrealizowaniu jednorazowej usługi pocztowej, jednak z drugiej strony są dla współczesnych dokumentami źródłowymi, pomocnymi w badaniu historii, kultury i obyczaju. Idąc tym tropem, przyjrzyjmy się jednej z nich – pokazuje zapomniane, nawet w literaturze fachowej, początki nowatorskiego udogodnienia w dziedzinie interwencyjnego transportu strażackiego: kierunkowskazu.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2024-05-28
 • Wytłaczana straż

  Wytłaczana straż

  W 1879 r. duński przedsiębiorca Poul Christian Glud (1850-1924) otworzył w dzielnicy Norrebro w Kopenhadze warsztat wyrobów metalowych – rozpoczął produkcję wiader, garnków, lamp naftowych, pieców i innych artykułów gospodarczych. W tym samym roku wspólnie z handlowcem Troelsem Marstrandem założył firmę Glud & Marstrand, która w 1895 r. stała się spółką akcyjną. W latach 80. XIX w., wykorzystując technikę tłoczenia cienkiej metalowej blachy, firma rozszerzyła asortyment wyrobów o zabawki dziecięce. Jedną z nich był miniaturowy konny zaprzęg strażacki z sikawką parową, widoczny na znaczku serii „Duńskie zabawki”, wydanej 9 listopada 1995 r. w Danii.

  Dział
  Straż na znaczkach
  Data publikacji
  2024-05-27
 • Anna prewentystka

  Anna prewentystka

  W grudniu 2020 r. na południowej obwodnicy Warszawy uroczyście oddano do użytku kolejny, dziewiąty już most drogowy przez Wisłę. Na jego patronkę wybrano Annę Jagiellonkę, siostrę Zygmunta Augusta, ostatniego przedstawiciela tej dynastii na polskim tronie. Nazwa nowej przeprawy nawiązuje do istniejącego w latach 1573-1603 pierwszego stałego warszawskiego mostu, którego budowę królewska siostra kontynuowała po śmierci brata w 1572 r. za klejnoty z własnej szkatuły.

  Dział
  Historia i tradycje
  Data publikacji
  2023-09-21
wszystkie artykuły autora

do góry