• Tłumacz języka migowego
Różności

Zgorzelecki „Ognik”

21 Stycznia 2016

W KP PSP w Zgorzelcu tuż przed końcem minionego roku uruchomiono pierwszą w województwie dolnośląskim ścieżkę edukacyjną „Ognik”, a już wkrótce nastąpi otwarcie kolejnych – w KM PSP w Legnicy i KM PSP w Wałbrzychu. Tym samym na Dolnym Śląsku rozpoczęła się praktyczna realizacja rządowego programu Bezpieczna+. Jego nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa uczniów, nie tylko w szkole, lecz także w każdym innym miejscu, a przede wszystkim w rodzinnym domu. A ponieważ najbardziej efektywnym narzędziem w tych zamierzeniach są atrakcyjne i fachowo przygotowane zajęcia, nic dziwnego, że zadanie to powierzono właśnie strażakom.

Przykładem na to, jak poważnie i odpowiedzialnie do tego szczególnego obowiązku podeszli strażacy, jest zgorzelecki „Ognik”. Komendant powiatowy PSP mł. bryg. Wiesław Wypych podkreśla, że oprócz środków finansowych pochodzących z MEN i od sponsorów bardzo potrzebna była praca społeczna strażaków. St. kpt. Hubert Jarosz, mł. asp. Grzegorz Fleszar, ogn. Dariusz Ludkiewicz, st. sekc. Sławomir Rutkowski i st. str. Piotr Gonera nie szczędzili wolnego czasu ani wysiłku, aby efekt końcowy odpowiadał wyobrażeniom i potrzebom. Ogromnym wsparciem były także praktyczne rady strażaków z Małopolski, gdzie wcześniej przy JRG PSP utworzono cztery podobne ośrodki edukacyjne. Cieszą się one dużą popularnością, bo jak mówi st. kpt. Antoni Hutniczak z Andrychowa, tamtejszy „Bezpieczny dom” odwiedziło już ponad 4 tys. dzieci.

W „Ogniku” znalazły się m. in. fantomy, na których można ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy, samochód MAN wyposażony w węże strażackie i sprzęt do ratownictwa technicznego, filmy edukacyjne i wydawnictwa popularyzujące właściwe zachowania. W pomieszczeniach prezentowane są m. in. sposoby właściwego i wadliwego użytkowania elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego. Zaaranżowano też pomieszczenie, w którym można zobaczyć skutki pożaru mieszkania. Wykorzystuje się je wyłącznie podczas szkolenia starszych dzieci.

W ciągu jednego dnia zgorzelecki „Ognik” może przyjąć maksymalnie dwie 30. osobowe grupy. Tymczasem są już zapowiedzi szkolnych wizyt spoza miasta, gminy, a nawet powiatu. Chętni do odbycia tych szczególnych lekcji są także w sąsiednim niemieckim Goerlitz. Gospodarze szykują się więc do prowadzenia zajęć również w języku niemieckim. Jak deklaruje komendant Wypych, już teraz trwają przygotowania do rozbudowy zgorzeleckiego „Ognika”. Są na to duże szanse, ponieważ władze samorządowe i sponsorzy w pełni popierają ten pomysł.

Lech Lewandowski
fot. autor

styczeń 2016

do góry