• Tłumacz języka migowego
Różności

Z odwagą w codzienność

17 Listopada 2016

Z odwagą w codzienność

Minister spraw wewnętrznych i administracji spotkał się 24 października z funkcjonariuszami podległych mu służb, których postawa zasłużyła na szczególne uznanie.

Wśród osób, które otrzymały Krzyż Zasługi za Dzielność, nadany przez prezydenta RP znalazł się mł. kpt. Artur Głowacki z KP PSP w Olkuszu. Zmierzył się on z niebywale trudną sytuacją. Kobieta stała na gzymsie budynku i próbowała targnąć się na własne życie. Strażak uchronił ją od tragicznej śmierci.

Mł. asp. Szymon Bochm z KP PSP w Kępnie za pomoc i uratowanie tonącej kobiety otrzymał z rąk ministra Medal za Ofiarność i Odwagę, nadany przez prezydenta PR.

Nagrodzeni zostali ponadto: st. kpt. Magdalena Tomala z KM PSP w Łodzi - za pomoc, której podczas prywatnej podróży udzieliła poszkodowanym w wypadku samochodowym i, co warte uwagi, będąc wówczas w siódmym miesiącu ciąży. Także ogn. Rafał Franas z KP PSP w Choszcznie udzielił poza służbą pomocy osobom poszkodowanym w wypadku. Natomiast str. Konrad Wolak z KM PSP w Nowym Sączu w wolnym czasie pomógł osobie, u której nastąpiło zatrzymanie funkcji życiowych. Życie poszkodowanego udało się uratować dzięki jego sprawnej interwencji.

Asp. sztab. Mariusz Stanioch oraz st. sekc. Radosław Rusinowski z KM PSP w Gliwicach otrzymali nagrodę za sprawne udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy nieprzytomnemu dziecku z zatrzymaniem czynności oddechowych. Musieli działać niezwykle szybko, gdy matka z nieprzytomnym dzieckiem pojawiła się na terenie JRG, prosząc o pomoc.

- Chciałbym podziękować za ofiarność i za to, że jesteście funkcjonariuszami z powołania. Za to, że bardzo poważnie traktujecie przysięgę, którą składaliście, przystępując do służby. Taka postawa daje gwarancję tego, że obywatele mogą się czuć bezpiecznie - zaznaczył minister Mariusz Błaszczak w swoim przemówieniu.

W uroczystości wziął udział komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski oraz przełożeni wyróżnionych strażaków: komendant miejski PSP w Nowym Sączu st. bryg. Janusz Basiaga, komendant powiatowy PSP w Choszcznie st. bryg. Marek Garbicz, komendant miejski PSP w Gliwicach st. bryg. Janusz Przybylski, komendant powiatowy PSP Kępnie bryg. Wojciech Grabarek, komendant powiatowy PSP w Olkuszu bryg. Dariusz Wilk oraz p.o. komendant miejski PSP w Łodzi mł. bryg. Grzegorz Wąsik.

Red.
fot. Jerzy Linder

listopad 2016

do góry