• Tłumacz języka migowego
Różności

Z Poznania do Warszawy

19 Grudnia 2019

Bryg. Andrzej Bartkowiak został nowym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, powołany na to stanowisko 5 grudnia przez premiera Mateusza Morawieckiego. Do Warszawy przeprowadza się z Poznania, gdyż pełnił do tej pory funkcję wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Nowy szef strażaków (47 l.) jest Wielkopolaninem, urodził się w Gnieźnie. Służbę w formacji rozpoczął w 1996 r. Ma duże doświadczenie operacyjne – przez prawie 20 lat brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych jako strażak Komendy Powiatowej PSP w Wągrowcu, także jako dowodzący akcją czy oficer operacyjny powiatu. Od 22 marca 2016 r. zajmował stanowisko komendanta wojewódzkiego PSP w Poznaniu. Wraz z odebraniem nominacji został także nowym szefem Obrony Cywilnej Kraju.

Nowo powołany komendant główny PSP ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej i Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu. Był wykładowcą akademickim. Działał także w NSZZ „Solidarność” w PSP.

W sferze zainteresowań zawodowych bryg. Andrzeja Bartkowiaka szczególne miejsce zajmuje prewencja społeczna. Aktywnie promuje edukację społeczną jako formę zwiększenia bezpieczeństwa obywateli. Był inicjatorem powstania polskich symulatorów mobilnych, a także pozyskał środki na ich zakup. Zaangażował się ponadto w realizację projektu w ramach programu ERASMUS+, którego efektem jest międzynarodowa platforma edukacyjna dla strażaków FirefightersPlus, wyróżniona niedawno Europejską Nagrodą Bezpieczeństwa Pożarowego. Objął patronatem wiele akcji prewencyjnych i społecznych, w ramach których zebrano tysiące pluszaków niosących pomoc psychologiczną najmłodszym poszkodowanym. Był inicjatorem i organizatorem wśród wielkopolskich strażaków akcji Szlachetna Paczka. Wspiera przeprowadzenie zbiórki krwi dla chorych i ofiar wypadków w ramach ogólnopolskiej akcji pt. „spoKREWnieni służbą”.

Prywatnie komendant główny PSP interesuje się muzyką jazzową, kinem, wędrówkami górskimi, uprawia sport – pływa i biega.

Swoje urzędowanie nowy szef formacji zaczął na miejscu tragicznego zdarzenia w Szczyrku, gdzie w wyniku wybuchu gazu w budynku mieszkalnym zginęło osiem osób.

A.Ł.

listopad 2019

do góry