• Tłumacz języka migowego
Różności

W cieniu malborskiego zamku

25 Maja 2015

Jubileusz 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej

Jubileusz 70-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Malborku stał się okazją do wydania okolicznościowego albumu ukazującego bogatą historię działalności ratowniczo-gaśniczej strażaków z Pomorza.

Jej początki sięgają roku 1669, kiedy to kilkadziesiąt wsi zlokalizowanych na Żuławach zawiązało Prywatne Stowarzyszenie Ubezpieczenia Budynków od Pożaru. Od tego czasu pomału, ale sukcesywnie zmieniał się obraz wsi nie tylko pod względem zabezpieczenia przed pożarami, lecz także podejścia mieszkańców do zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Sam Malbork na przestrzeni wieków często padał ofiarą ognia. Nie omijały go duże pożary, począwszy od pamiętnego roku 1410, a skończywszy na 1945.


W albumie zamieszczone zostały liczne fotografie. Wśród nich znajdziemy jedyne w swoim rodzaju zdjęcia z 1899 r., ukazujące wielki pożar miasta, który strawił 17 kamienic podcieniowych i 32 spichlerze. Zawarte w wydawnictwie materiały zostały zaprezentowane chronologicznie, co pozwala krok po kroku poznać piękną historię siedmiu dekad działalności malborskiej zawodowej straży.

70 lat Zawodowej Straży Pożarnej w Malborku 1945-2015, red. bryg. Adam Zieliński, HELDRUK Helena Rąbalska, Malbork 2015.

do góry