• Tłumacz języka migowego
Różności Monika Baran-Śnioch, Robert Bujny

Świętokrzyski Ognik

24 Stycznia 2017

Świętokrzyski Ognik

Pierwsza w woj. świętokrzyskim sala edukacyjna „Ognik” powstała w siedzibie KP PSP w Busku-Zdroju. Pierwszą lekcję o bezpieczeństwie zorganizowano w sali multimedialnej, dodatkową atrakcją były przygotowane dla jej uczestników małe strażackie mundury i hełmy. Kompleks ten, o powierzchni 100 m2, znajduje się na poddaszu budynku komendy.

Ścieżka edukacyjna prowadzi przez pomieszczenia przypominające typowe mieszkanie: kuchnię, pokój dzienny, łazienkę i kotłownię. Dzieci zobaczyły, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także sprawdziły, w jaki sposób nagrzewają się drzwi do pomieszczenia, w którym powstał pożar. Zaprezentowano także prawidłową ewakuację z miejsca objętego dużym zadymieniem. Po lekcji do sali wjechał wielki tort.

Ceremonia otwarcia sali miała miejsce na początku grudnia ub. roku. Uczestniczyli w niej m.in.: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Michał Cieślak, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, świętokrzyski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Adam Czajka wraz ze swoim zastępcą st. bryg. Robertem Sabatem, Katarzyna Nowacka –reprezentująca świętokrzyskiego kuratora oświaty, władze samorządowe oraz uczniowie klasy 3c ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Busku-Zdroju.

Celem programu „Bezpieczna+”, w ramach którego powstał „Ognik”, jest tworzenie warunków do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa pożarowego dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.

Robert Bujny, Monika Baran-Śnioch
fot. Robert Gwóźdź

Monika Baran-Śnioch Monika Baran-Śnioch
Robert Bujny Robert Bujny
do góry