• Tłumacz języka migowego
Różności

Święto pań

29 Marca 2018

Międzynarodowy Dzień Kobiet znalazł swój wyraz w uroczystym spotkaniu, które odbyło się w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński wraz z komendantem głównym PSP gen. brygadierem Leszkiem Suskim, jego zastępcami i dyrektorami poszczególnych biur Komendy Głównej PSP złożyli życzenia wszystkim funkcjonariuszkom i pracownicom cywilnym Komendy Głównej PSP oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Składając życzenia, gen. brygadier Leszek Suski przypomniał genezę tego święta oraz podkreślił rolę kobiet w Państwowej Straży Pożarnej. Duży wkład kobiet w funkcjonowanie naszej służby i wagę ich pracy dla ojczyzny zaakcentował także w swoim wystąpieniu minister Jarosław Zieliński, zwracając przy tym uwagę, że w PSP pełni służbę blisko 4 proc. kobiet, co wiąże się ściśle ze specyfiką służby. Kobiety stanowią też około 70 proc. wszystkich pracowników cywilnych.

Spotkanie przebiegało w życzliwej i ciepłej atmosferze. Panie zostały obdarowane kwiatami i drobnymi upominkami. Muzyczne trio w składzie: Piotr Rodowicz, Mark Waggoner i Ryszard Borowski zapewniło wyjątkową oprawę muzyczną. Panowie zagrali smooth jazzowe aranżacje największych hitów Seweryna Krajewskiego.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały przez Socjalistyczną Partię Ameryki. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Przypomnijmy, że w tym roku mija 100 lat od przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce, a nasz kraj był pod tym względem jednym z pierwszych w Europie.

red.

fot. Tomasz Banaczkowski

do góry