• Tłumacz języka migowego
Różności

Sukcesy w Chinach

5 Września 2019

W dniach 8-18 sierpnia w Chengdu w Chinach odbyły się Igrzyska Olimpijskie Służb Mundurowych. Formację mundurową Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego i Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie reprezentowali dwaj strażacy: bryg. Dariusz Andryszkiewicz (Centralna Szkoła PSP w Częstochowie) oraz mł. asp. Mateusz Chowaniec (Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach). Zawodnicy rywalizowali w sumie w 61 konkurencjach. Nasi reprezentanci wystartowali w dwóch: bilardzie i pływaniu.

Organizowane co 2 lata zawody cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród aktywnych, jak i emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych – strażaków, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych z całego świata.

Historia tych mistrzostw sięga 1986 r., kiedy to odbyły się po raz pierwszy w San Diego w USA. Z kolejnymi edycjami przybywało coraz więcej zainteresowanych i w rezultacie w tym roku w mistrzostwach wzięło udział blisko 10 tys. zawodników. To niewiele mniej niż w letnich igrzyskach olimpijskich.

Reprezentujący Komendę Wojewódzką PSP w Katowicach mł. asp. Mateusz Chowaniec, dla którego były to pierwsze igrzyska olimpijskie, zdobył w pływaniu dwa medale. W pierwszym dniu zawodów podczas rywalizacji na 100 m stylem klasycznym stanął na najniższym stopniu podium, poprawiając rekord życiowy o ponad 2 s.

W kolejnym dniu igrzysk naszemu strażakowi przyszło stanąć do walki o medale na 200 m stylem dowolnym. Poprawiając rekord życiowy na długim basenie o 4 s, musiał uznać wyższość indyjskiego pływaka specjalizującego się w stylu dowolnym oraz motylkowym. Przegrał zaś tę walkę o złoto z członkiem kadry narodowej seniorów Indii na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 r.

Z bardzo dobrej strony pokazał się bryg. Dariusz Andryszkiewicz, na co dzień pełniący służbę w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie, który stanął w szranki z 54 rywalami w trzech odmianach bilardu. Po wielu godzinach zaciętej rywalizacji znalazł się w gronie ośmiu najlepszych zawodników igrzysk. W walce o brązowy medal przegrał 1:3 z reprezentantem Chin.

Olimpiada była szansą na pokazanie swoich umiejętności, ale także świetną okazją do wymiany doświadczeń z funkcjonariuszami z całego świata ze wszystkich kontynentów. Zawody miały interesujący przebieg, panowała zacięta rywalizacja, ale wszystkie pojedynki przebiegały w duchu fair play.

Dariusz Andryszkiewicz / CS PSP w Częstochowie
fot. Dariusz Andryszkiewicz / CS PSP w Częstochowie

sierpień 2019

do góry