• Tłumacz języka migowego
Różności

Strażacy na małym ekranie

10 Marca 2015

W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej PSP nr 17 na warszawskim Ursynowie odbył się pokaz prasowy nowego serialu TVP 1 „Strażacy” w reżyserii Macieja Dejczera. To pierwszy polski serial, którego akcja rozgrywa się w środowisku pożarniczym, przeplatający codzienną służbę i życie strażaków zawodowych i ochotników.

Są w nim wątki obyczajowe, sensacyjne, ale i duża dawka zabawnych sytuacji. Słowem – dla każdego coś miłego. Przedstawione w nim historie inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. W rolach głównych wystąpili m.in.: Maciej Zakościelny, Jakub Wesołowski, Weronika Rosati, Marta Ścisłowicz i Olaf Lubaszenko. W pokazie wzięli udział twórcy serialu i aktorzy, uczestniczył w nim także zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Gustaw Mikołajczyk.
Podczas konferencji prasowej aktorzy zgodnie podkreślali, że specyfika pracy nad tym serialem wymagała od nich wyjątkowego poświęcenia i wytrwałości, a strażakom należy się ogromny szacunek i podziw za ich codzienny trud. – Przeszliśmy przeszkolenie, ale cały czas pytaliśmy o różne rzeczy profesjonalistów – strażaków, fantastycznych ludzi – mówił o pracy na planie Maciej Zakościelny. Główni bohaterowie filmu musieli przejść przeszkolenie, aby nie tylko radzić sobie ze sprzętem, ale i nabyć profesjonalnych zachowań, które w jak najwyższym stopniu by ich uwiarygodniły. Reżyser serialu, jak sam wspomina, nie miał łatwego zadania. Niejednokrotnie ekipa filmowa musiała pracować w naprawdę trudnych warunkach, w wysokiej temperaturze i zadymieniu.

Z dwóch zaprezentowanych na pokazie odcinków serialu „Strażacy” trudno wywnioskować, czy odda on rzeczywisty obraz naszej profesji. I czy takie było zamierzenie reżysera? Zobaczymy. Niemniej jednak polecamy jego oglądanie, nawet jeśli od czasu do czasu będziemy zmuszeni przymrużyć oko na to, co zobaczymy na małym ekranie. Ważne, że po wielu serialach o policjantach w końcu i my doczekaliśmy się obrazu o nas, zwykłych ludziach z pasją.

rom.

do góry