• Tłumacz języka migowego
Różności

Pomagają nam, pomagajmy im

25 Maja 2018

Jak zadbać o tych, którzy zapewniają nam bezpieczeństwo i jak możemy minimalizować zagrożenia dla żołnierzy i funkcjonariuszy to główne zagadnienia debaty „Bezpieczna służba – bezpieczni żołnierze i funkcjonariusze” organizowanej 26 kwietnia przez Fundację Dorastaj z Nami.

Każdy funkcjonariusz musi mieć pewność, że gdyby podczas służby stało mu się coś tragicznego, jego dzieci, jego rodzina nie zostaną bez pomocy i wsparcia. Praca funkcjonariuszy wymaga wielu poświęceń, dlatego my chcemy pamiętać o nich. Na co dzień pomagamy dzieciom m.in. żołnierzy czy funkcjonariuszy publicznych w ich edukacji i rozwoju zainteresowań – podkreśliła Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami.

W rozmowie uczestniczyli m.in. płk Leszek Stępień, Dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, Magdalena Pawlak, prezes Zarządu Fundacji Dorastaj z Nami, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przedstawiciele służb mundurowych. Z ramienia Państwowej Straży Pożarnej był nadbryg. Marek Jasiński, zastępca komendanta głównego PSP. Motywem przewodnim debaty była praca funkcjonariuszy podczas misji poza granicami państwa oraz ich codzienna służba w kraju, podczas której są narażeni na utratę zdrowia i życia. A to z kolei wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla ich rodzin. Uczestnicy debaty wymienili się doświadczeniami, omówili istniejące mechanizmy pomocy funkcjonariuszom i ich rodzinom, a także dyskutowali, jak zmniejszyć zagrożenia podczas służby.

Po debacie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, dla mnie tata”, przedstawiającej historie żołnierzy, strażaków, policjantów i ratowników górskich, którzy poświęcili swoje życie, ratując innych.

Fundacja Dorastaj z Nami od lat niesie pomoc dzieciom poległych lub poszkodowanych na służbie funkcjonariuszy, wspiera ich edukację i ułatwia wejście w dorosłe życie, a także buduje szacunek dla służb publicznych. Stworzyła program „Służba i pomoc” skierowany dla funkcjonariuszy służb publicznych. Jego celem jest profilaktyka zdrowia w codziennym życiu zawodowym i rodzinnym oraz tworzenie społeczności ludzi służb, którzy wspierają się w pracy zawodowej i trudnych sytuacjach życiowych. Więcej o warunkach wstąpienia do programu na stronie dorastajznami.org (zakładka Bohaterowie).

fot. Anna Łańduch

maj 2018

do góry