• Tłumacz języka migowego
Różności

Nasza Biało-Czerwona

25 Maja 2018

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, 2 maja, we wszystkich jednostkach organizacyjnych PSP odbyły się uroczyste apele, w trakcie których miało miejsce uroczyste podniesienie flagi państwowej. Odczytany też został z tej okazji list komendanta głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.

 O godzinie 9:00 na placu przed Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej odbył się apel z okazji tego patriotycznego święta. Uczestniczyli w nim komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski oraz zastępcy: nadbryg. Marek Jasiński, st. bryg. Tadeusz Jopek, st. bryg. Krzysztof Hejduk, a także poczet sztandarowy, poczet flagowy oraz funkcjonariusze i pracownicy cywilni KG PSP.

W liście odczytanym podczas apeli komendant główny PSP odniósł się także do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. „Rok 2018 to rok wyjątkowy, w którym obchodizmy Stuletnią Rocznicę Odzyskania przez Polskę niepodległości. W listopadzie 1918 r. wybuchło największe w dziejach Polski powstanie zbrojne, uwieńczone całkowitym powodzeniem: rozbrojeniem niemieckich i austriackich sił okupacyjnych oraz odzyskaniem niepodległości na znacznych obszarach będących do tej pory pod zaborami. .
W działaniach tych niepoślednią rolę odegrali właśnie polscy strażacy, nader często będący jedyną lokalną, a jednocześnie istniejącą na całym obszarze kraju, zorganizowaną służbą porządkową, której ufała miejscowa ludność. Tak jest do dziś i niech tak pozostanie!”.

Dzień Flagi to święto państwowe ustanowione w 2004 r. ustawą Sejmu RP. Ma ono na celu propagować wiedzę o o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie. Oficjalny wyglad polskiej flagi został ustalony podczas Sejmu Królestwa polskiego w 1831 r., a w prawie państwowym zatwierdzono go w roku 1919. Polska flaga składa się z dwóch pasów: białego i czerwonego, opcjonalnie z godłem Polski umieszczonym pośrodku. Górny pas (biały) reprezentuje Orła Białego, dolny (czerwony) to tło herbu. Biel oznacza tu czystość, lojalność, szlachetność. Czerwień symbolizuje takie wartości, jak dzielność, poświęcenie i waleczność.

fot. Tomasz Banaczkowski

maj 2018

do góry