• Tłumacz języka migowego
Różności

Ormianie w Rzeczpospolitej

24 Marca 2016

W Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie można zwiedzać wystawę „Od Grunwaldu do Monte Cassino. Ormianie w służbie Rzeczpospolitej”, zorganizowaną przy współudziale Fundacji Armenian Foundation.

Ekspozycja ukazujebiogramy, fotografie, spisane wspomnienia, przykłady ubiorów i wiele niepublikowanych dotychczas materiałów archiwalnych dotyczących polskich Ormian, wśród których odnajdziemy także strażaków. – Przypominamy dziś o wielokulturowej Rzeczpospolitej i Ormianach, którzy stali się jej częścią – podkreślił wiceminister obrony Wojciech Fałkowski, otwierając wystawę. – Nasi rodacy od 650 lat są obecni w Polsce i służą jej pracą i odwagą – mówił Edgar Ghazaryan, ambasador Republiki Armenii. Marta Axentowicz-Bohosiewicz, prezes Armenian Foundation, zaznaczyła zaś, że wystawa poświęcona jest Ormianom, którzy wnieśli szczególny wkład w dzieje Polski, a niejednokrotnie stawali też z bronią w ręku w jej obronie.

Ormianie są jedną z dziewięciu ustawowo uznanych mniejszości narodowych w naszym kraju. W Rzeczpospolitej znaleźli się w połowie XIV w., po przyłączeniu przez króla Kazimierza Wielkiego części dawnej Rusi. Pochodzili z obszarów nadczarnomorskich, najazdy muzułmańskie zmusiły ich do przesiedlenia się do Europy. Walczyli pod Grunwaldem, Chocimiem i Wiedniem, brali udział w polskich niepodległościowych zrywach. Po 1991 r., gdy Armenia odzyskała niepodległość, Ormianie z powodu trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej znowu zaczęli emigrować do Polski.

EP

Elżbieta Przyłuska

marzec 2016

do góry