• Tłumacz języka migowego
Różności

Odznaczeni bohaterowie

3 Grudnia 2018

Strażacy

 

Strażacy zasłużeni w ratowaniu życia ludzkiego i mienia otrzymali z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się 21 listopada w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

Krzyż Zasługi za Dzielność otrzymał st. kpt. Paweł Kasperek (KM PSP Lublin) – uratował mężczyznę spod gruzów podczas katastrofy budowlanej starej kamienicy.

Medale „Za Ofiarność i Odwagę” otrzymali:

  • st. sekc. Łukasz Jakimiec (KP PSP Kołobrzeg) - uratował życie mężczyznie rannemu w wypadku
  • mł. ogn. Marcin Strózik (KP PSP Nowa Sól) – uratował życie tonącemu dziecku,
  • st. ogn. Andrzej Ząbek (KM PSP Legnica) – uratował życie tonącym matce i dziecku.  
  • druh OSP w Licheniu Starym Adrian Ziółkowski – uratował życie tonącemu mężczyźnie.

Prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia zasłużonym w ratowaniu życia i mienia, mówił: – Dopóki człowiek gotów jest bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, nawet ryzykując życie, to znaczy, że są ludzie zdolni tworzyć wspólnotę. To jest właśnie największe poświęcenie – nieść bezinteresowną pomoc drugiemu, często z narażeniem życia.

Prezydent podkreślił, że to dla niego zaszczyt móc wręczyć odznaczenia za dzielność, ofiarność i odwagę. – Można być bohaterem czasu pokoju, ale tego nigdzie nie uczą, nie uczą, jak mieć odwagę, nie uczą w szkole, że trzeba ratować życie drugiego człowieka – mówił, dodając, że można się nauczyć pierwszej pomocy, ale najpierw trzeba mieć siłę osobistej decyzji, impuls, by rzucić się z pomocą.

Prezydent podziękował odznaczonym za postawę bohaterstwa, niezłomności i wielkiej odwagi.

Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział do odznaczonych: – Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat. Wy, ratując życie, ratowaliście cały świat, który dzięki waszemu bohaterstwu podarowaliście tym, których uratowaliście. Zaszczytem dziś dla mnie jest, że w obecności prezydenta RP mogę stanąć podczas tej uroczystości przed funkcjonariuszami PSP i druhami z ochotniczych straży pożarnych. Jesteście wzorem dla swoich koleżanek, kolegów i dla przyszłych pokoleń.

fot. MSWiA
listopad 2018

do góry