• Tłumacz języka migowego
Różności

Noc Muzeów 2019

13 Czerwca 2019

W ostatni weekend maja jak co roku odbyła się Noc Muzeów, czyli  przedsięwzięcie, którego celem jest udostępnianie muzeów, galerii sztuki, ministerstw i instytucji kultury wszystkim chętnym, bezpłatnie.

Staje się tradycją, że Państwowa Straż Pożarna uczestniczy w tym wydarzeniu. Kolejny raz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji otworzyło podwoje dla tych, którzy chcieli poznać służby podległe MSWiA lub są ich sympatykami. Noc Muzeów odbyła się w MSWiA po raz ósmy. Można było nie tylko obejrzeć sprzęt i poznać specyfikę poszczególnych służb mundurowych podległych MSWiA, ale też sprawdzić swoją sprawność.

Najwięcej atrakcji przygotowała Państwowa Straż Pożarna – były to m.in. namiot dymowy, pneumatyczny tor przeszkód, skok na poduszkę pneumatyczną, układanie skrzynek, pokaz gaszenia płonącego oleju, pokaz ratownictwa chemicznego. Ponadto można było z bliska zobaczyć samochody PSP, wejść do nich i porozmawiać ze strażakami, którzy chętnie odpowiadali na pytania zwiedzających. Najmłodsi mogli przymierzyć ubranie strażackie na stoisku przygotowanym przez Szkołę Główną Służby Pożarniczej. Najbardziej aktywni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które można było odebrać na stoisku prewencji społecznej PSP. Muzyczną atrakcją był występ Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która wykonała pokaz musztry paradnej.

W tegorocznej odsłonie Nocy Muzeów w Warszawie, już 16., po raz pierwszy udział wzięło także Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej zlokalizowane przy ul. Marcinkowskiego 2 na warszawskiej Pradze Północ. Zwiedzający mogli obejrzeć wystawy: „Strażacy w drodze do Niepodległości” oraz „140 lat Praskiego Oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej”. Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej pokazało ekspozycję ilustrującą ponad 180-letnią historię Warszawskiej Straży Pożarnej, która jest najstarszą zawodową formacją pożarniczą w Polsce.

Dla najmłodszych uczestników Nocy Muzeów przygotowano pokazy filmów edukacyjnych i pokazy z wykorzystaniem mobilnego symulatora zagrożeń pożarowych, który pozwala zaznajomić dzieci z szeregiem zagrożeń pożarowych w domu, a także ze sposobami, jak tych zagrożeń uniknąć.

Noc Muzeów w CEiH WSP wzbudziła bardzo duże zainteresowanie.

Marta Wawiórko / KG PSP

fot.Marta Wawiórko / KG PSP

maj 2019

do góry