• Tłumacz języka migowego
Różności

Młody bohater ma już rok!

6 Lipca 2017

64 młodych ludzi, którzy uratowali niejedno ludzkie życie

Dwanaście miesięcy, 64 młodych ludzi, którzy uratowali niejedno ludzkie życie i 64 niezwykłe historie – to najkrótsze podsumowanie akcji „Młody Bohater”. Piknik z okazji jej pierwszych urodzin odbył się 1 czerwca w jednostce Biura Operacji Antyterrorystycznych w Warszawie.

Akcja została zainaugurowana przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka w czerwcu 2016 r. i ma nagradzać młodych ludzi, którzy w sytuacji zagrożenia wykazali się opanowaniem i pomogli uratować innych ludzi. – Istotą naszej drogi życiowej jest to, aby być wrażliwym na krzywdę innych i im pomagać. Moim zadaniem jest nagradzanie i wyróżnianie takich postaw. Serdecznie dziękuję rodzicom tych młodych ludzi za to, że wychowali swoje dzieci w sposób, który gwarantuje, że kiedy zobaczą, że dzieje się coś złego nie przejdą obok – powiedział minister Błaszczak.

Na spotkaniu z młodymi bohaterami obecny był komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, który młodych bohaterów dyplomami Dzielny Płomyk i Dzielna Iskierka, nadawanymi dzieciom i młodzieży za wyjątkową postawę w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Nagradzanie dzielnych młodych ludzi, mimo że z całą pewnością na to zasługują, nie jest jedynym celem akcji. Chodzi o promowanie pozytywnych postaw, szczególnie, że wiele osób przechodzi obojętnie wobec potrzebujących pomocy. Młodzi Bohaterowie pokazują, że nawet kiedy dorośli zawodzą, dzieci wiedzą, jak należy zareagować na zagrożenie.

Po uroczystości wręczenia medali znajdujące się na miejscu pojazdy służb na cześć Młodych Bohaterów uruchomiły syreny i sygnały świetlne. Następnie funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych przeprowadzili dynamiczny pokaz, w którym zaprezentowali swoje umiejętności i wyszkolenie. Młodzi Bohaterowie mogli zapoznać się ze sprzętem służb podległych MSWiA. Czekały na nich również liczne atrakcje, które przygotowała Państwowa Straż Pożarna: celowanie strumieniem wody do celu, pneumatyczna zjeżdżalnia czy możliwość poznania psów ze specjalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej.

red., fot. MSWiA

czerwiec 2017

do góry