• Tłumacz języka migowego
Różności Marcin Janowski

Karambol 2017

27 Listopada 2017

Karambol

Na nowo budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 w okolicach miejscowości Szumowo rozpoczęły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem Karambol 2017. Celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie i doskonalenie systemu ratowniczego woj. podlaskiego w zakresie działań ratowniczych w trakcie katastrof w ruchu lądowym oraz kierowania i koordynacji działań w zakresie ratowania życia i zdrowia podczas zdarzenia z bardzo dużą liczbą poszkodowanych.

Scenariusz symulacji zakładał, że w wyniku niesprzyjających warunków atmosferycznych (silna mgła, znacznie ograniczająca widzialność) kierujący samochodem osobowym na drodze serwisowej w ramach drogi ekspresowej S8, wjeżdżając do tunelu pod obiektem drogowym przejścia dla zwierząt, z nieznanych przyczyn zaczął gwałtownie hamować. Jadące za nim pojazdy nie zdążyły wyhamować i kolejno najeżdżały na siebie, powodując karambol. Łącznie w zdarzeniu udział wzięło siedem samochodów osobowych. Poszkodowani zostali wszyscy podróżujący  – 34 osoby dorosłe.
Ratownicy i strażacy musieli poradzić sobie nie tylko z trudnymi warunkami terenowymi i ograniczoną przestrzenią do prowadzenia działań, ale przede wszystkim prawidłowo wdrożyć procedury związane z wypadkami masowymi i koniecznością określania we wstępnej fazie akcji priorytetów ratowniczych w odniesieniu do poszkodowanych. Bezpośredni udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 67 ratowników i strażaków, wśród nich funkcjonariusze Policji, Zespół Ratownictwa Medycznego z WSPR SP ZOZ w Łomży, Grupa Ratownicza „Nadzieja” oraz przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Aby możliwa była realistyczna symulacja warunków akcji ratowniczej, niezbędne było zaangażowanie kolejnych 80 osób, w tym grupy pozorantów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Ćwiczenia wizytował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski. Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości 13 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odbyła się uroczystość wręczenia awansów na wyższy stopień służbowy oraz nagród komendanta głównego PSP dla wyróżniających się strażaków z jednostek PSP województwa podlaskiego. Wyróżnienia i związane z tym gratulacje wręczył strażakom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny PSP.  W sumie awanse i nagrody  otrzymało 19 strażaków.

Marcin Janowski
fot. archiwum KW PSP w Białymstoku

listopad 2017

Marcin Janowski Marcin Janowski
do góry