• Tłumacz języka migowego
Różności

Jubileusz warszawskich strażaków

28 Czerwca 2016

Uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego z okazji jubileuszu 180-lecia Warszawskiej Straży Pożarnej zapoczątkowała msza święta w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w intencji ojczyzny, strażaków i ich rodzin. Po niej warszawiacy mogli podziwiać przejazd historycznych i współczesnych pojazdów pożarniczych Krakowskim Przedmieściem.

W trakcie uroczystości, w obecności m.in.: sekretarza stanu w MSWiA Jakuba Skiby, komendanta głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego i zastępcy st. bryg. Marka Jasińskiego, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marka Kubiaka, mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosława Kurka, a także rektora-komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej nadbryg. Ryszarda Dąbrowy, wyróżniającym się w służbie funkcjonariuszom Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy wręczono awanse na wyższe stopnie służbowe i odznaczenia, a wśród nich MedalHonorowyim. JózefaTuliszkowskiego, który otrzymali: komendant miejski PSP m. st. Warszawy st. bryg. Zbigniew Szczygieł i jego zastępca st. bryg. Bogdan Łasica, a także były zastępca komendanta miejskiego PSP m.st Warszawy st. bryg. Wojciech Łągiewka. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożone zostały wieńce.

Następnie zaproszeni goście oraz mieszkańcy stolicy mogli obejrzeć wystawę historycznego i współczesnego sprzętu pożarniczego. Nie był to jednak koniec atrakcji. Organizatorzy przygotowali w Ogrodzie Saskim festyn strażacki, podczas którego do późnych godzin popołudniowych odbywały się pokazy oraz konkurencje sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, m.in. ratownictwa medycznego i funkcjonowania grupy poszukiwawczo-ratowniczej oraz ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Można było również spróbować swoich sił, skacząc na poduszkę ratowniczą, wspiąć się na ściankę i pokonać tor sprawności małego strażaka. Wydarzeniu towarzyszył koncert orkiestr strażackich.

red.

fot. Bogdan Romanowski/arch. „Przeglądu Pożarniczego”

czerwiec 2016

do góry