• Tłumacz języka migowego
Różności Ireneusz Taraszka

Gry strategiczne

19 Sierpnia 2016

Gry strategiczne z Policją 2016

Komenda Powiatowa Policji oraz Komenda Powiatowa PSP w Inowrocławiu, Straż Leśna w Gniewkowie, Nadgoplański WOPR w Kruszwicy, Urząd Gminy i Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu wspólnie zorganizowały akcję profilaktyczną, propagującą zasady bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Inicjatywę nazwano „Gry strategiczne z Policją 2016” i cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego w planach jest już jej następna.

Ulicami miasta przemaszerowało ponad stu jej uczestników. Dzieci zwiedziły między innymi Muzeum Solnictwa, poznając bogatą historię związku miasta z solą. Główne zajęcia odbyły się w Balczewie, na terenie firmy PLAST-MAR, zajmującej się przetwórstwem odpadów polipropylenowych i polietylenowych. W zakładzie znajduje się punkt edukacyjny, pozwalający na praktyczne poznanie procesu recyklingu i pogłębienie wiedzy o szeroko rozumianej ochronie środowiska naturalnego człowieka. Obiekt umożliwia przeprowadzenie zajęć w zróżnicowanej formie i dostosowanie ich do różnych grup wiekowych.

Strażacy, policjanci, leśnicy oraz ratownicy wodni przygotowali dla uczestników szereg zadań. Strażacy uczyli o rodzajach materiałów palnych, przyczynach powstawania pożarów i metodach ich gaszenia. Był też test na zwijanie węży tłocznych oraz podawanie prądów wody. Policjanci sprawdzali umiejętność wzywania pomocy oraz alarmowania służb ratunkowych oraz wiedzę o przepisach dotyczących poruszania się po drogach pieszo i rowerem. Ostrzegali także przed rozmowami z nieznajomymi. Leśnicy natomiast przygotowali liście i szyszki, aby dzieci uczyły się rozpoznawać, z jakich drzew pochodzą. Nie mogło zabraknąć również pytań o leśną zwierzynę.

Ratownicy NWOPR wpajali dzieciom wiedzę o metodach ratowania człowieka, który uległ podtopieniu lub zasłabł. Ćwiczenia na fantomie cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło także nauki rzucania rzutką do celu i wiązania węzłów. Grupy rozwiązywały również test na spostrzegawczość i startowały w zawodach sportowych. Po wysiłku intelektualnym i fizycznym przyszedł czas na posiłek, przygotowany przez Centrum Integracji Społecznej w Łojewie. Finałem była ocena nabytych przez dzieci i młodzież umiejętności. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe kubki z logo organizatorów, ale też materiały promujące i profilaktyczne, które przygotowała każda ze służb. W uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia wziął udział m.in. komendant powiatowy PSP w Inowrocławiu st. bryg. Rafał Wesołek.

Ireneusz Taraszka
fot. Izabella Drobniecka

data publikacji: sierpień 2016

Ireneusz Taraszka Ireneusz Taraszka
do góry