• Tłumacz języka migowego
Różności

Francuzi w Zakopanem

24 Marca 2016

Wizytę w Komendzie Powiatowej PSP w Zakopanem złożyli goście z Francji, m.in. Nicolas Bays – deputowany do francuskiego Parlamentu i wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej przy Armii Francuskiej. Nicolas Bays stoi na czele stowarzyszenia działającego na rzecz współpracy polsko-francuskiej w strukturach Unii Europejskiej. Uznaje za strategiczną współpracę z Polakami w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego.

Po zapoznaniu gości z zagrożeniami występującymi pod Tatrami, zasadami funkcjonowania polskiej straży pożarnej, a także sprzętem ratowniczym będącym w wyposażeniu jednostki w Zakopanem, komendant powiatowy PSP Stanisław Galica został wyróżniony medalem będącym honorowym odznaczeniem Parlamentu Francuskiego. On sam zaś wręczył Nicolasowi Baysowi medal upamiętniający 125-lecie Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.

Organizatorem spotkania był Bartłomiej Cieślak z OSP Dzianisz Dolny (gm. Kościelisko). – Nicolas Bays należy do stowarzyszenia Les Amis de Zakopane (Przyjaciele Zakopanego). Nie bez powodu członkowie stowarzyszenia przyjeżdżają do Zakopanego już od 1991 r. Większość z nich ma polskie korzenie ­mówi B. Cieślak. Będący uczestnikiem delegacji funkcjonariusz francuskiej straży pożarnej w stanie spoczynku Jean-Louis Hecquet zapowiedział ponowną wizytę przedstawicieli francuskich strażaków i zadeklarował zorganizowanie we Francji wizyty polskiej delegacji. To początek dobrze zapowiadającej się transgranicznej współpracy.

Bartłomiej Cieślak

fot. XX

marzec 2016

do góry